Cevizli Güllaç

Cevizli güllaç; mısır nişastası, gül suyu, süt ve şeker ile hazırlanan ve Ramazan aylarının en çok tercih edilen geleneksel Türk tatlısıdır.

Güllacın tarihi 15.yüzyıl ortalarına kadar uzanır. Osmanlılar zamanında mısır nişastasından açılan yufkaların stok edildiğinde havayla temas etmesi nedeniyle kuruması sonucu, süt ve şeker ile ıslatılıp yenmesi bu tatlının doğuş hikayesi olmuştur. Zamanla gül suyu da eklenerek yendiği için ‘Güllü Aş’ olarak anılmaya başlanan tatlının adı, yıllar içinde ‘Güllaç’ olarak yerleşmiştir.

Güllaç yapraklarını hazırlarken, mısır nişastası un ve su ile karıştırılarak tavada pişirildikten sonra kurutulur. İdeal güllaç yaprağının kıvamı önem taşır; doğru kıvam için 30-35 gram ağırlığında olması gerekir.

Güllaç, ısıtılmış süt ve gül suyundan elde edilen sıcak karışımın güllaç yaprakları üzerine dökülmesi ve bu yaprakların orta katının ceviz ile döşenmesi ile yapılır. Osmanlı Mutfağı’nda güllaca ferahlatıcı etkisi olduğu için gül suyu muhakkak ilave edilirdi. Üzeri genellikle nar ile süslense de kızılcık taneleri ile de süslenebilir.

Malzemeler

  • 1 paket güllaç yaprağı
  • 2 litre süt
  • 2 su bardağı toz şeker
  • Ceviz
  • 1 adet nar içi
  • Gül Suyu

Hazırlanışı

Süt, şeker ve gül suyunu kaynatın. Ağır ağır karıştırarak şekeri eritin. Soğuması için bekletin. Güllaç yaprakları­nın yarısını soğumuş şekerli sütle ıslatın. Ardından kenarlı bir tepsiye börek yufkası yayar gibi hafifçe buruş­turarak yayın. Dört güllaç yaprağını da bu şekilde üst üste yaydıktan sonra, dövülmüş cevizi döşeyin, üste geri kalan yaprakları ıslatıp serin. Kalan sütü de en üste dökün. Güllaç sütü iyice emdikten sonra dilimleyerek servis edin.

Afiyet olsun.

*Bu tarif şef Sare Atahan tarafından hazırlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu