Çevre Dostu Çamaşır Temizliği Nasıl Yapılır?

Çevre dostu çamaşır temizliği için basit birkaç öneriyi uygulayarak güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. İşte çevre dostu temizlik önerileri.

Çoğu insan çamaşır temizliğinin çevreyi ne kadar etkilediğini düşünmez. Zararlı kimyasal içeren deterjanlar ile elektrik ve su kullanımı çevreyi olumsuz etkilemektedir. Neyse ki, çamaşır gününüzü çevre dostu yapmanın birçok yolu var.

Makineyi Tam Kapasite Çalıştırın

Makineyi doluyken çalıştırmak enerji, su ve para tasarrufu sağlar. Tipik bir çamaşır makinesi bir yıkamada litrelerc su kullanır, haftada bir çamaşır makinesini çalıştırmayı azaltsanız bile su tasarrufu sağlayabilirsiniz. Çamaşır makinenizi dolmadıkça çalıştırmamaya özen gösterin. Acil ihtiycınız olan giysileri elde yıkamayı düşünebilirsiniz. Onun haricindeki çamaşılar için makinenin kapasitesi dolana kadar bekleyin.

Doğal Temizlik Ürünleri Tercih Edin

Eski çamaşır deterjanınızı doğa dostu temizlik ürünleri ile değiştirin. İyi bir doğal çamaşır deterjanı çamaşır suyu veya sentetik koku gibi zararlı bileşenlere sahip olmayacaktır. Birçok doğal deterjan, bitkilerden yapılır ve soğuk su koşullarında olağanüstü iyi performans gösterir. Ekstra zamanınız varsa, kendi doğal çamaşır deterjanınızı yapmayı düşünebilirsiniz.

Su Sıcaklığını Düşürün

Su sıcaklığı daha fazla enerji kullanılmasına sebep olur, bu nedenle çamaşır yıkarken soğuk su kullanmayı düşünün. Temizleme konusunda tereddüte düşebilirsiniz, ancak gerçek şu ki, soğuk su, çamaşır yıkamakta sıcak su kadar etkilidir ve aslında lekeler üzerinde daha iyi iş çıkarır. Üstelik giysilerin şeklinin bozulmasını da engeller.

Yumuşatıcı Kullanmaktan Vazgeçin

Giysilerinizin güzel kokması ve yumşak olması için yumuşatıcı kullanıyor olabilirsiniz. Fakat bu ürün çamaşır yıkama için şart değil. Bu ürün giysilerinizin güzel kokmasını sağlayabilir, fakat aynı zamanda giysilerinizin daha fazla toksik kimyasal barındırmasına da sebep olur. Bunun yerine ev yapımı yumuşatıcı ve koku için de bitkisel yağ kullanabilirsiniz.

Kurutma Makinesi Şart Değil

Güneş, giysileri doğal olarak kurutmak için harika bir yoldur ve ihtiyacınız olan tek şey de ısı. Güneş, doğal bir ağartma maddesi görevi görecek ve hava, giysilerinize taze bir koku verecektir. Çok fazla güneş almayan bir evde yaşıyorsanız, bir ısı kaynağının yakınında bir kurutma rafı kurarak iç çamaşırınızı hava ile kurutabilirsiniz. Balkonsuz evler için çamaşır kurutma önerileri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yıkama Sıklığını Azaltın

Çoğu giysi her giymeden sonra yıkama gerektirmez. Her giyişten sonra giysileri yıkarsanız hem giysilerin yıpranmasına sebep olursunuz, hem de saha fazla su ve elektrik harcamış olursunuz. Bunun için örneğin pantolonları 6-7 giyişten sonra, taytları 2-3 giyişten sonra yıkayın. Giydiğiniz giyisiyi çıkardıktan sonra birkaç saat havalandırmak yeterli olur.

Enerji Verimli Cihazlar Kullanın

Yeni bir çamaşır makinesi alacaksanız enerji verimli bir modeli tercih eddebilirsiniz. Bu makineler geleneksel modellerden ölçüde daha az su ve elektrik kullanır. Uzun vadede, yüksek verimli bir çamaşır makinesi su ve elektrik tasarrufu sağlamanın yanı sıra çevre için de faydalıdır.

Kuru Temizleyicilerden Kaçının

Kuru temizleme işlemi sırasında zararlı kimyasallar kullanılmaktadır. Kesinlikle gerekli olmadıkça kuru temizleyiciyi kullanmaktan kaçının. Bir kıyafeti kuru temizlemeye vermeniz gerekiyorsa, çevre dostu çamaşır temizliği için bir alternatif sunan bir şirket bulmayı deneyin.

Bunlar küçük adımlar olarak görülebilir, ancak hepimiz bunun gibi küçük adımlar atarsak, tüm dünya daha güvenli ve sağlıklı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu