Çevreci temizlik için tüyolar

Temizlik sırasında kullanılan deterjanlar, ürünleri çabuk eskittiği gibi, dünyaya da zarar vermektedir. Doğal olan bitkisel temizleyiciler ile evlerde hijyen sağlamak mümkündür.

Greyfurt kabuğunda ‘limonen’ adlı bir madde bulunur. Bu madde sayesinde, fayans ve aspiratörlerdeki yağ temizlenebilir.  Meyvemsi kokusu da, hoşa gidecek türdendir.

Limon,  içeriğindeki asitler ile kireci bağlayıp, suda çözünen bir madde haline dönüştürür. Limon, banyo ve mutfak musluklarının temizliğinde kullanılabilir. Ayrıca, limon sulandırılarak akrilik ya da emaye gibi hassas yüzeylerde de kullanılabilir.

Lavanta, içerdiği ‘lavandin’ adlı madde ile, bakterilere karşı etkili bir üründür. Bu nedenle, hijyen gerektiren tüm alanlar için uygun olup, kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca lavanta, limon tuzuyla birlikte idrar lekelerinden dolayı oluşan sararmalara karşı da çok etkilidir.

Portakal kabuğunda bulunan yağ, zor temizlenen yağları kolayca çözebilme özelliği taşımaktadır. Ayrıca,  portakalın kokusu ile temizlik, keyifli hale gelebilir.

Siz de, bu bilgiler ile ev temizliğinizi çevreye zarar vermeden yaparak dünyayı kirletmeyebilir ve gelecek kuşaklara temiz bir gezegen bırakmak için katkıda bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu