Çevreye duyarlı LED lambalar enerji tasarrufu sağlıyor

Dünyanın en önemli sorunlarından biri haline gelen enerji tüketiminde dikkat edilmesi gerekenlerin başında, aydınlatma aparatları ve uygulamaları yer alıyor.

Mekân aydınlatmalarında doğru seçimin büyük bir önem taşıdığını belirten Özcan Aydınlatma Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Demir, LED sisteminin klasik lambalara oranla hem daha dayanıklı ve çevreye karşı duyarlı olduğunu, hem de kullanılan enerjinin yüzde 95’ini ışığa çevirdiği için tasarruf sağladığına dikkat çekiyor.

Hem dayanıklı hem de çevreye karşı duyarlı

Demir, LED ürünlerin yapısında çevreye zararlı sodyum, civa ve benzeri ağır metaller ile kimyasal maddelerin bulunmadığını belirterek, yalnızca 1 LED lamba kullanarak yılda 16 ağacın kurtarılabileceğini belirtiyor.

LED’ler, yüksek ve düşük hava sıcaklıklarından, darbe ve çarpmalardan etkilenmiyor. Suya ve neme karşı dayanıklı olan LED’lerin, voltaj değişimlerine karşı hassasiyetleri de oldukça düşük. Floresan lambalarda kullanılan enerjinin yüzde 40’ı ışığa dönüşürken, bu oran LED ampullerde yüzde 95 civarında. Bu yüzden 50 watt’lık bir ampulün günlük kullanım süresi 6 saat olarak alındığında kullanım ömrü 2000 saat olurken, 50.000 saatten uzun kullanıma sahip LED lambalarını günde ortalama 8 saat kullandığınızda lambanın kullanım ömrü de 17 yıl olarak hesaplanıyor.

Dikkat edin!

LED ürünleri alırken, ürünün kalitesinin önemli olduğunu belirten Demir, ürünün menşeini, Avrupa standartlarına uygunluğunu, üreticisi ve tasarımcısı konusunda iyi bir araştırma yapılması gerektiğini dile getiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu