Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Kökeni Aztekler’e dayanan chia tohumu, Meksika ve Guetemala’nın bereketli topraklarında yetişen bir adaçayının (salvia hispanica) tohumlarıdır.

Chia zengin protein, yağ ve lif kaynağı olması sebebiyle Aztekler’in tıpkı nohut, fasulye gibi temel besin kaynağı idi. Chia, Maya dilinde güç demektir. Keten tohumu dahil olmak üzere tüm bitkiler içerisinde Omega-3 açısından en zengin bitki chia tohumudur.

Mangolu Chia
Görsel: kqed.org

Günümüzde Amerika ve Avrupa’da da giderek popüler bir ürün haline gelen bu bitkinin ülkemizde yaygın satışı yoktur.  İlgili satış kanalarından talep edilmesi durumunda getirilmektedir.

Chia Tohumu Besin Değerleri

2 yemek kaşığı chia tohumu 139 kaloridir. Bu miktar chia tohumu 4 gram protein, 9 gram yağ, 12 gram karbonhidrat ve 11 gram lif içerir. Vitamin ve mineral açısından da zengin olan chia, günde 100 gram tüketilirse günlük kalsiyum, demir ve magnzeyum ihtiyacının yarısı karşılanmış olur.

Chia tohumu
Görsel: lifehack.org

Günlük 20-35 gram arası lif tüketimi önerilmektedir. Chia tohumu yoğun lif içeriği dolayısıyla günlük lif ihtiyacının karşılanmasında önemli bir boşluğu doldurur. Lif, sindirim için yararlıdır. Dolayısıyla chia tohumu sindirimi yavaşlatır ve sindirim sistemindeki sıvıları genişleterek tok hissedilmesini sağlar.

Chia Tohumu Nerelerde Kullanılır?

Chia tohumu nötr tadı dolayısıyla her türlü yiyecek ve içeceğe eklenebilir. Tahıl, sos, sebze ya da yoğurda eklenerek tüketilmesi yaygındır. Su ile karıştırılıp jel haline getirilerek de kullanılabilir. Bu şekilde puding ve çorbalara da eklenebilir.

Chia muffin
Görsel: relish.com

Chia tohumun su tutumu yüksektir. Bunun yanı sıra yumurta gibi kıvam verme ve jelleşme özleliği dolayısıyla çeşitli yemeklerde de kullanılabilir.

Chia Tohumlu Puding

Chia-Pudding_PS_2
Görsel: dailyburn.com

Malzemeler

  • 200 ml ılık badem ya da hindistan cevizi sütü
  • 2 çorba kaşığı chia tohumu
  • Mevsim meyveleri
  • 1 tatlı kaşığı vanilya

Yapılışı

Badem sütünün içine chia ekleyip 1 saat buzdolabında bekletin. Ardından dilediğiniz mevsim meyvelerini minik minik doğrayın. Meyvelere vanilyayı da ilave edip blenderdan geçirin. Karışımı chia tohumlu badem sütüne ekleyin ve elde ettiğiniz malzemeyi yarım saat daha buzdolabında saklayın. Cam kaselere alarak servis edin.

Chia Tohumlu İçecek

Chia Drink
Görsel: incrediblyedible.org

Malzemeler

  • Süt
  • Avokado
  • Bal
  • Chia tohumu

Yapılışı

Avokadonun kabuklarını soyun. Tüm malzemeleri blenderdan geçirin. İyice karıştırdıktan sonra cam bardakta servis edin.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu