Cibinlik Nasıl Yapılır?

İster yatağınız daha görkemli görünsün diye ya da sineklerden korunmak, bebeğinizi korumak için yatakların üzerinde salınan cibinlik tercih edebilirsiniz.

Yatakları daha görkemli ve korunaklı gösteren cibinlikler, özellikle saray yaşamında yatak odalarının olmazsa olmazları arasındaydı. Siz de kendiniz ya da çocuklarınız için yatakları cibinlikler ile süsleyebilirsiniz.

Cibinlikler, sadece yatak odalarında kullanılmak için değildir. Romantik stili seviyorsanız, çok oturulan mekanlarda kanepelerinizi de cibinlik ile süsleyebilirsiniz.

Houzz
Görsel: houzz.com

Cibinlik Nasıl Dikilir?

Öncelikle hangi kumaşı alacağınıza karar vermelisiniz. Cibinlik için en uygun kumaş organzedir. Organze hem şık görünür hem de konforludur.

Kumaşa karar verdikten sonra yatağınızın ölçülerini alın. Yataktan tavana kadar olan yüksekliği ve yatağınızın ebatlarını not alın. Bunun için gereken kumaşı belirleyin.

Mediterranean Bedroom
Görsel: Mediterranean Bedroom

Cibinlik kumaşınızı yatağın her iki yanından aşırtarak cibinliğin yükseklik ölçüsünü net olarak belirleyebilirsiniz.

Cibinliğin ön parçasını üçgen şeklinde keserek yan parçalara dikin. Organze ya da tül kumaş kullanacağınız için bu aşamada dikkatli olmalısınız. Dikiş esnasında kumaşa zarar vermeyin. Dikiş esnasında kumaşın arasında ekstrafor koyabilirsiniz.

La Quinta Renovation
Görsel: La Quinta Renovation

Cibinlik Örneği

Cibinliğinizi tavandan bir halka yardımıyla yatağa doğru süzülmesini sağlayabilirsiz. Bunun için bir halkaya ihtiyacınız olacak. İsterseniz bir parça telden halka yapabilir ya da bir halka satın alabilirsiniz.

Seçtiğiniz kumaşın boyuna ilave olarak bir metre daha kumaşa ihtiyacınız olacak. Yatağın etek ucundan halka aparatına kadar olan alanı ölçerek aldığınız ölçüden 1 metre daha fazla kumaş alın.

Beach House - Children's Bedroom
Görsel: Beach House – Children’s Bedroom

Kumaşı dört eşit parçaya bölün. Birleştirdiğiniz noktayı büzüştürmeniz gerekecek. Yukarı kısma gelen bölümünü bolca büzerek hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.

Bu yöntemlerin yanı sıra yatağınızın üst kısmına korniş monte ederek cibinliği perde şeklinde de kullanabilirsiniz.  Yatağın üst kısmına bir maket ilave ederek cibinliği bu aparatın yardımıyla da asabilirsiniz.

Gia's Room
Görsel: Gia’s Room

Bu yöntemleri kullanarak yatak ya da kanepelerinize cibinlikler ile hoş ve görkemli bir hava katabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu