Çiçek Düzenleme Nasıl Yapılır?

Çiçek düzenleme tekniği ile değişik renk ve türdeki çiçekleri bir araya getirerek harika buketler hazırlayabilirsiniz. Peki çiçek düzenleme nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir?

Çiçek Düzenleme İçin Renkler

Ana renkler: Kırmızı, mavi ve sarı ana renklerdir. Diğer renklerin karışımından oluşmaları mümkün değildir. Diğer tüm renkler, bu ana renklerin karışımlarından, gerekirse siyah ya da beyazın da eklenmesiyle oluşturulabilir.

İkincil renkler: Yeşil, turuncu ve menekşe (kırmızı –mavi karışımı) renklerinden oluşur. Renk skalasında, her rengin karşısında bulunan renk, o rengin tamamlayıcı rengidir. İkincil renkler kullanılmamış olan ana rengin tam karşısındadır. Örneğin; turuncunun karşısındaki mavi ana renktir ve turuncunun oluşmasında kullanılmamıştır. Mavi renk turuncunun tamamlayıcısı konumundadır. Dizaynlardaki renk kombinasyonlarında renklerin, tamamlayıcı renkleriyle birlikte kullanılması, dizaynın görsel etkisini artıracak önemli bir unsurdur.

Üçüncül renkler: Turkuaz, çivit, mor, açık portakal kırmızısı, altın rengi ve ıhlamur yeşili renklerinden oluşur. Renk skalasına bakıldığında her üçüncül rengin iki yanındaki ikincil ve ana renklerin karışımından oluştuğu görülür. Örneğin; Turkuaz rengi, mavi ve yeşil renklerin karışımıdır.

Buketin Hazırlanışı

Tür seçimi önemlidir. Örneğin, Orkide gibi değerli bir çiçek ile buket hazırlıyor iseniz yanına koyacağınız karanfil buketin havasını olumsuz yönde etkileyecektir.

Renk seçiminde de birbiri ile uyumlu olan renkleri tercih etmeniz bukete ayrı bir güzellik verecektir. Örneğin, pembe tonlarda bir buket hazırlıyorsanız pembe ve mor tonları kullanmanız hatta arasına koyacağınız lila veya fuşya rengi çiçekler buketin güzelliğine güzellik katacaktır.

Çiçeklerin sapları çiçeğe uygun kesim tarzıyla kesilmelidir. Örneğin, gül keskin bir bıçak ile mümkün oldukça çapraz bir şekilde kesilmeli, çiçeğin damarlarına zarar verilmemelidir. Hatta sap kesim işlemi temiz bir ortamda, su içinde yapılabilirse sonuç daha iyi olacaktır.

Bir gül buketi yapabilmek için öncelikle dikenlerini temizlemelisiniz. Bunu yapabilmek içinde ya keskin bir bıçak ya da gül dikeni temizleme makinesinden yararlanabilirsiniz.

Bukette kullanacağınız çiçeklerin suya girecek olan sap kısımları yeşil yapraklarından arındırmalıdır ki, bu bitkinin vazo içinde geçireceği ömrünün uzamasına yardımcı olsun. Zira suyun içinde bulunan yapraklar ya da başka maddeler bakteri oluşumuna neden olur, bu da çiçeğin vazodaki ömrünü kısaltmaktadır.

Çiçekler demetlenirken mutlaka verev (çapraz) tutularak toplanmalıdır. Bukette kullanacağınız ara ürünler yani yeşillik, bahar dalı ya da diğer dekorasyon ürünleri bukete ayrı bir hava katacaktır. Alt yapı malzemelerinin çiçeği kapamadan desteklemesi sağlanmalıdır.

Buket ip veya rafya ile bağlanır. Buketin altına çiçeğin rengiyle uyumlu ve müşterinin zevkine uygun selefon veya krepon bağlanır. Hazırlanan buketin ambalajı, buketi alan kişi tarafından kolayca açılabilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu