Çiçek düzenlemenin genel kuralları

Evinizde şık arajmanlar hazırlayabilmeniz için size kılavuz olacak temel bilgiler.

Evinizin görüntüsünü zahmetsizce ve bir anda değiştirmek için taze çiçekler idealdir. Evinizde kullanacağınız taze çiçekleri düzenlerken dikkat etmeniz gereken bazı genel ilkeler vardır. Bunlar: birlik, ölçü ve ilgi merkezidir.
Birlik: Kompozisyonun bütün olarak bir birlik içinde olması, bir bütün olarak uyum içinde olmasıdır. Çiçekler biraraya geldiklerinde kompozisyonun kimliği öne çıkmalıdır.

İlgi merkezi: Bir kompozisyonda gözün kaydığı odak noktasına ilgi merkezi denir. İlgi merkezinin kompozisyonun ortasında olması gerekmez. Bu kompozisyonun içinde herhangi bir detay da olabilir. Göz, kompozisyonda ilgi merkezine doğru yönelir.

Ölçü: Kompozisyonu oluşturan tüm parçaların birbirleriyle ölçü bakımından uyumu ve oranıdır. Çiçek düzenlemede çiçekler, yapraklar, yerleştirildiği kap ve varsa aksesuarlar birbiri ile ölçü bakımından uyum içinde olmalıdır. Genel olarak, çiçek sapları uzun bir kapta kabın yüksekliğinin bir buçuk iki katı, geniş bir kapta ise, genişliğinin bir buçuk katı olduğu zaman ideal görünüm elde edilir. Çok hafif, ince bitkiler, otlar ve dallar kompozisyonda kullanıldığı zaman bitkinin uzunluğu kabın iki katı arttırılabilir.

Bir çiçek kompozisyonunda ilgi merkezi yaratmak için dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır:

Denge:Çiçek düzenlemede denge baz alınarak yaratılan kompozisyonlarda, tüm malzeme ortadaki sanal bir çizginin çevresinde ağırlık bakımından eşit olarak dağıtılarak, yerleştirilmelidir.

Derece: Çiçek düzenlemede derecelendirme, büyüklük, renk ya da şekil bakımından kademeli bir değişim anlamına gelir. Bir aksesuarın kullanımında seyrekten, yoğuna doğru kademeli olarak ilerlenmesi, ya da bir rengin tonlarının çevreden merkeze doğru yoğunlaşması örnek olarak gösterilebilir.

Hat: Çiçek düzenleme kompozisyonundaki bir dal, bir aksesuar, çiçekler ya da yapraklar serisi, gözü ilgi merkezine yönlendirecek şekilde yerleştirilir. Birden falza hattın oluştuğu ya da bir araya geldiği de gözlenebilir. Oluşturulan hatlar I, C veya S şeklinde olabilir.

Renk: Çiçek düzenlemede ilgi merkezi yaratmak için en yoğun kullanılan yöntem renk kullanımıdır. Renk kullanımı ile kompozisyonun farklı noktalarına dikkat çekilebileceği gibi, genel uyum bu sayede sağlanablir.

Yineleme (Tekrar) : Çiçek düzenleme kompozisyonunda kullanılan bir ögenin tekrar yolu ile vurgulanarak, ilgi merkezi haline getirilmesidir.

Zıtlık: Çiçek düzenleme kompozisyonunda ilgi merkezi yaratmanın en etkin yollarından biri de zıtlık yaratmaktır. Bu çevre ile bariz fark yaratan herhangi bir uygulama olabilir.

Çiçek düzenleme konusunda bazı temel kavramları bilmek de uygulamada kolaylık yaratacaktır:

Simetrik Denge: Merkez çizginin bir yanındaki şekil, diğer yandaki şeklin görüntüsü ile aynıdır. Arada bir ayna tutulmuş gibi, her iki taraf da birbirini tekrar eder.

Asimetrik Denge: Kompozisyonun bir yanı, diğer yanından farklıdır.

Uyum (Armoni): Çiçek düzenleme kompozisyonunda kullanılan tüm öğelerin birbiri ile uyum ve ahenk içinde olması, kompozisyonun estetik açıdan ne derece doyurucu olduğunu belirler.Kompozisyondaki armoni tüm öğeler için geçerli olmalı ve bir bütünlük söz konusu olmalıdır.

Ritim: Çiçek düzenlemede ritim, dondurulmuş hareket anlamına gelir. Kompozisyonda kullanılan öğelerin kendi içlerinde yarattıkları bir hareket, bir akışkanlık duygusu olmalıdır.

Bu ilkeleri göz önünde bulundurarak, evinizde taptaze çiçeklerle rengarenk arajmanlar yaratabileceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu