Çiçek Düzenlerken Yapılan Hatalar

Evde çiçek düzenlemesi yaparken, şık görünümlü aranjmanlar tasarlayabilmek için sık yapılan hatalardan kaçının.

Çiçek düzenlemek, bir ev sahibinin hayattan daha çok keyif almasını ağlayan küçük mucizevi detaylardan biridir. Çarpıcı bir çiçek aranjmanı, bir yemek masasının görünümünü tamemen değiştirir.

  1. Çok fazla çeşit çiçek kullanmak

Öncelikle size hitap eden bir iki çiçek ile başayın. Bu çiçekleri biraraya getirdikten sonra, gerekiyorsa, aralarına tamamlayıcı olarak sadece birkaç çeşit ekleyin. Sade bir buket ile çok daha hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz.

  1. Dengeyi yakalayamamak

Çiçek aranjmanındaki tüm renklerin birbiri ile uyumlu olmasın gerek yok. Ancak buketin içinde daima bir geçiş rengi olmalıdır ki tüm renkleri biraraya getirebilsin. Aranjmanda ideal dengeyi yakalamak için farklı renk ve dokuları, ahenk yakalayacak şekilde biraraya getirmek gerekir.

Aranjman

  1. Kümeler oluşturmamak

Genellikle üçlü kümeler her çiçek aranjmanı için idealdir. Üçlü kümeler dikkati aranjmanın üzerinde tutar. Kümelerden birini tam vazoya yakın bir noktaya yerleştirebilirsiniz. Böylece, beklenmedik bir etki yakalarsınız.

  1. Sapları düzgün kesmemek

Çiçeklerin saplarını daima diyagonal olarak kesmek gerekir. Bu şekilde kesildiğinde, çiçekler suyu ve içindeki besinleri daha kolayca emer. Vazonun dibinde bakteri oluşumu da engellenmiş olur.

  1. Suyu yeterince sık değiştirmemek

Çiçeklerin suyunu gün aşırı değiştirin. Vazodaki suyun içine bir miktar çiçek besini eklemeniz de çiçeklerin daha uzun süre dayanmasını sağlar.

Sık yapılan hataları yapmamaya dikkat ederek, evinize renk katacak çiçek düzenlemeleri yapabilir, çok güzel aranjmanlar hazırlayabilirsiniz. Sürekli taze çiçekler bulunan bir ev, yaşayanlara da büyük mutluluk verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu