Çiçek saksısı değişimi

Süs bitkisi yetiştirilen saksıların belli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde, harcın besin maddelerini yitirmesi bitkinin gelişimini durduracaktır.

Süs bitkisi yetiştirilen saksıların belli aralıklara değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde, saksı içerisinde yer alan harcın zamanla besin maddelerini yitirmesi, bitkinin gelişimini durduracaktır. Bu durumu önleyebilmek için saksı değişimini doğru zamanda gerçekleştirmek ve bitkinin gelişim sürecini takip etmek gerekir. Eğer bitkide genel bir durgunluk, yaprakların renginde sararma, açan çiçek sayısında azalma ya da bitki köklerinin bütün saksı harcını saracak şekilde kök yumağı haline gelmesi gibi bir durum söz konusuya, saksının değiştirilme zamanı gelmiştir.

Çiçek saksısını, bitkilerin gelişmeye başladığı ilkbahar döneminde değiştirmek gerekir. Bu mevsimde yapılması gereken değişim için gerekli bilgiler:

– Saksısı değiştirilecek olan çiçeğe, 2 gün öncesinde bolca su verilmelidir.

– Saksıdaki çiçeğin, işaret parmağı ile orta parmağın arasına girecek şekilde gövdesinden kavranıp; diğer elin yardımıyla saksının altından tutulduktan sonra ters çevrilmesi gerekir. Böylelikle bitki, saksıdan ayrılır.

– Bitki, saksıdan çıkarıldıktan sonra kökleri kontrol edilmeli, zedelenen ya da yaralanan kök varsa temizlenmelidir.

– Çiçeğin saksısı küçük ise, bir boy büyük saksıya yerleştirilmelidir.

– Yeni saksı, dikilecek çiçeğin cinsine uygun bir toprak ya da harç ile doldurulduktan sonra çiçek yerleştirilmelidir. Boş kalan yerler harç ile iyice doldurulmalıdır.

– Çiçeğe, saksının altından su çıkana dek bolca can suyu verilmeli, su çekildikten sonra çökme varsa toprak ilave edilmelidir. Son aşama olarak, bir ay sonra besin maddeleri verilmeye başlanmalıdır.

Doğanın canlandığı bahar döneminde, çiçeklerin de nefes almak ve daha sağlıklı bir gelişim süreci geliştirmek için böyle küçük değişimlere mutlaka ihtiyacı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu