Çiçek Tohumu Nasıl Saklanır?

Mevsimlik çiçeklerin tohumlarını daha sonra ekmek üzere saklayabilirsiniz. Peki mevsimlik çiçek tohumu nasıl saklanır?

Birkaç noktaya dikkat ederek bu sene açan çiçeklerinizin tohumlarını güzelce muhafaza edebilir ve seneye de bu çiçek tohumları ile aynı güzel bahçeye kavuşabilirsiniz.

Tohum Saklama Yöntemleri

  • Çiçeklerin saplarında kurumasına izin vermeyin. Çiçeklenme sezonu geldiğinde, mevsimlik bitkilerinizden birer sap kesin ve bunları güneşte kurumaya bırakın.
  • Çiçekleri saplarından kesmedikçe, bunların içindeki tohumlar, olgunlaşır ve tek seferde kurur. Bu da tohumların rahatça toplanmasına yardımcı olur.
  • Bütün tohumlarınızı kuruttuğunuzda ve tekrar dikime hazır hale getirdiğinizde, bunları kilitli poşetlerde saklayabilirsiniz.
  • Kilitli poşete koyduğunuz tohumları, cinslerine göre farklı poşetlere koyun ve üstlerine isimlerini yazın. Serin ve karanlık bir köşede saklayın.

Tohumların belirli bir çimlenme zamanları bulunur. Çimlenme ömrü diyebileceğimiz bu süreden sonra tohumlar canlılıklarını yitirmiş olurlar. Tohumları beklettiğimiz ortam ışık almayan karanlık, nemden uzak ve serin bir yer olmalı. Derin dondurucuda da bekletebiliriz. Ancak nemlenme ihtimali sebebiyle bozulabilir. Bunu önlemek için vakumlanmış paketleri derin dondurucuya koyabiliriz. Tohumları beklettiğimiz kaplara meşe odunu külü koyarak nemini uzaklaştırabiliriz.

Bu yöntemleri kullanarak tohumları muhafaza edebilir, daha sonra bahçenize ekerek güzel bir bahçeye kavuşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu