Çiçekler İçin Hava Nasıl Nemlendirilir?

Evde bakılan nem seven bitkiler için havanın nemlendirilmesi gerekir. Nem seven çiçekler için hava nasıl nemlendirilir?

Evde yetiştirilen çiçeklerin bir kısmı tropikal (barış çiçeği) ve bir kısmı da sis ormanı (guzmanya, Afrika menekşesi) kökenlidir. Bu çiçekler nem sevdikleri için bulundukları yerde havanın nemli olması gerekir. Böylece sağlıklı gelişim gösterebilirler.

Nemli ortam seven çiçekler yer değişikliği şoku yaşayabilirler. Bu sebeple bulundukları yer nemli tutulmalı ve yerleri değiştirilmemelidir.

Seralarda, yoğun nemli ortamlarda bakılıp buradan evlere götürülen çiçekler yeni yerlerine alışmakta zorlanırlar. Bu çiçekler özellikle kış aylarında sıcak hava sebebiyle bozulabilirler. Bunun sebebi kuru havadan ziyade, esintisizliktir.

Bu bitkilerin yeni ortamlarına kolay adapte olabilmeleri için alındıkları zaman önemlidir. Eve süs bitkisi alacaksanız ya ilkbahar ortasında ya da sonbahar başında almalısınız. Aldıktan sonra bir ay boyunca esintili bir ortam sağlayın. Ilık esintiler sayesinde bitkiler yeni yerlerine kolayca adapte olur.

Hangi Şartlarda Hava Nemlendirilir?

Türkiye’de havası kuru şehir sayısı çok azdır. Özellikle Karadeniz kıyı şeridi ve İstanbul’daki nemlilik oranı yeterlidir. Akdeniz kıyıları da yeterli sayılabilir. Muzun kolayca yetişebildiği yerlerde hava nemliliği yeterlidir denebilir. Ankara gibi daha karasal iklimin görüldüğü yerlerde de hava çok kuru sayılmaz.

Fakat bu saydığımız yerlerden bazıları daha nemliyken, bazıları daha az nemlidir. Nem seven bir çiçek yetiştiriyorsanız ortamda esinti de oluşturmak koşuluyla nemli hava sağlamalısınız.

Esintiye Dikkat Edin

Esinti çok önemlidir. Kışın hava soğuk olsa bile, gün içinde pencereler sık sık açılarak ev havalandırılmalıdır. Yaz aylarında da günde en az 20 dakika vantilatör kullanılarak esinti sağlanabilir. Nemliliğin yanı sıra esinti kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Evde Hava Nasıl Nemlendirilir?

Eğer uygun büyüklükte bir eviniz varsa dekoratif su fıskiyeleri en iyi yöntemdir. Boyu bir metre kadar olan fıskiye evde yeterli nemliliği sağlar. Fıskiyenin yanına orkide, aşk merdiveni, antoryum, guzmanya, aşk merdiveni gibi çiçekler koyabilirsiniz.

Fıskiye için yeterli yeriniz ya da bütçeniz yoksa bir akvaryum hava motoru, ince bir hortum, ince bir boru ve kap ile de fıskiye yapabilirsiniz. Bunun tasarımını da dilediğiniz gibi yapmanız mümkün.

3-4 tane servis tabağının içini çakıl taşlarıyla doldurun. Kaplara taşların üzerini örtmeyecek şekilde su doldurun. Taşlar havanın sıcaklığına göre daha fazla suyu buharlaştırarak nemlendirici vazifesi görür. Bu  servis tabakları saksıların altına konulmalıdır. Fakat saksı dipleri su ile temas etmemelidir. Böylece çiçekler için em sağlanmış olur.

Zaten nemli bir ortam varsa, çiçekleri toprak saksılara dikip saksıları bir arada tutarsanız ortamları sürekli nemli olur.

Bu yöntemleri kullanarak çiçekleriniz için evi nemlendirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu