Çiçekler için toprak seçimi

İlkbahar ve sonbahar gibi mevsim geçişlerinde bahçeye özel bir bakım gerekir. Çiçek ekimi içinde en güzel zamanlar bu aylardır.

Kışı yoğun yaşayan bölgelerde çiçek dikimi için en uygun zaman ilkbahar aylarıdır. Daha ılıman ilklimler de ise, sonbahar aylarında bahçelerinizi çiçeklendirebilirsiniz. Önemli olan bitkilerin yoğun sıcak ya da soğuğa maruz kalmayacağı zamanlarda dikim yapmaktır.

Çiçek dikimi için toprak seçimi

Toprakları genel olarak kumlu, killi ve humuslu olmak üzere üç ana grupta toplayabiliriz. Bahçeniz için çiçek seçiminde toprağınızın özelliklerini göz önünde bulundurun.

Kumlu toprak

Kumlu toprakların en büyük özelliği suyu çabuk emmeleridir. Bahçenizde kumlu toprak varsa, suyu çok seven bitkiler dikebilirsiniz. Kumlu toprağın tek dez avantajı organik maddelerce fakir olmasıdır.

Killi toprak

Suyu çok yavaş emer. Bu nedenle ıslak toprak içinde kalan kökler çabuk çürür.

Humuslu toprak

Bitkiler için en elverişli toprak çeşidi, humuslu topraktır. Humuslu toprak, organik maddece oldukça zengindir. Suyu iyi tutar. Toprak olarak gevşektir. Suyu bünyesinde toplar ve bitkilerin sudan daha fazla yararlanmasını sağlar. Bu topraklarda yetişen bitkilerin kökleri hızlı ve kolayca yayılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu