Çiçekler Ne Zaman İçeri Alınmalıdır?

Yaz boyunca dışarıda tutulan benjamin, devetabanı, begonya, kaktüs gibi çiçekler kışın nasıl korunur?

Yazın balkon ya da bahçede tutulan ve sağlıklı bir gelişim gösteren bazı çiçeklerin yazın sıcak bir ortama alınması gerekebilir. Bunun için doğru zaman belirlenmelidir.

Çiçekler Kışın Nasıl Korunur?

Bazı çiçekler için zaman çok fark etmese de bazıları için yaz sıcaklarının bitip serin havaların başladığı zaman doğru zamandır. Serin havaya uyum sağlamaya çalışan bitkiler aniden sıcak ortama girdiklerinde zarar görebileceklerinden, daha fazla bekletmeden eve alınmalıdırlar.

Bitkiler yerlerini yadırgadıklarından sıcaktan soğuğa geçtiklerinde zarar görebilmektedirler. Yapraklarda bozulma, kök çürümesi gibi sorunlar yaşanabilir. Bunları önlemek için doğru zaman önemlidir.

İstanbul için doğru zaman eylül ayı, en geç ise ekim ayının başıdır. Ankara gibi daha sert iklimi olan yerlerde ise ağustos sonu ile eylül başı doğru zamandır. Henüz pencereleri açıp evi havalandırabiliyorken çiçekler eve alınmalıdır. Böylece çiçekler eve daha kolay adapte olur.

Çiçekleri eve aldıktan sonra sulama sıklığını ve miktarını düşürmelisiniz. Bunun yanı sıra kış boyunca pencereleri açarak çiçeklerinizi günde birkaç kez güzelce havalandırmayı ihmal etmeyin.

İstanbul için bu bitkilerin aralık ayına kadar korunması gerekmez. Diğer yerlerde ise değişebilir. Sardunya, küpe çiçeği, açelya, kamelya, gardenya, siklamen, ıtır, süs narı, gül.

Kuzey rüzgârları hiç almayan cephelerde kapalı yer gerekmez. Böyle yerlerde dışarıda olmasına rağmen sardunyalar, siklamenler çiçek açmaya devam eder.

Kışın eve almamanız gereken bitkileri balkon seralarında da tutabilirsiniz. Fakat sürekli kapalı tutmamalısınız. Isı sıfırın altına düşmedikçe gündüz boyunca açık kalabilir. Sıcaklık 3°C derece ve daha düşük olduğu zamanlarda kapalı tutabilirsiniz. Bu tür balkon seraları belki en fazla -7°C derece soğuğa kadar işe yarar.

Sağlıklı gelişim gösterebilmesi için çiçeklerinizi bulundukları ortama dikkat etmelisiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu