Çikolata ve Çeşitleri

Bol kalorili ve enerji veren bir yiyecek olan çikolata, aynı zamanda mutluluk hissi de uyandırmaktadır. 

Kakao

Sıcak iklim bölgelerinde yetişen bir bitki ve bunun meyvesi içindeki çekirdeklerine verilen ad. Çekirdekleri kahve gibi içmek için kullanıldığı gibi çikolata yapımında da kullanılır. Kakao, yapraklarını dökmeyen büyük bir ağaçtır. Meyveleri gövdesinden ve dallarından tomurcuk gibi çıkar. Her birinde 20-25 kadar çekirdek bulunur.

Çikolata

Kakao ürünleri ile şeker ve/veya tatlandırıcı; gerektiğinde süt yağı dışındaki hayvansal yağlar hariç olmak üzere diğer gıda bileşenleri ile süt ve/veya süt ürünleri ve Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde izin verilen katkı ve/veya aroma maddelerinin ilavesi ile tekniğinde uygun şekilde hazırlanan üründür.

Bitter çikolata: Bileşiminde en %18 kakao yağı ve %14 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az %35 toplam kakao kuru maddesi içeren çikolatadır.

Sütlü çikolata: Bileşiminde en %2.5 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az %25 toplam kakao kuru maddesi içeren, ayrıca en az %14 süt kuru maddesi ve en az %3.5 süt yağından oluşan, kakao yağı ve süt yağı toplamı miktarı ise en az %25 olan çikolatadır.

Beyaz çikolata: Bileşiminde en %20 kakao yağı ve en az %14 süt kuru maddesi içeren ve en az %3,5 süt yağı olan çikolatadır.

Dolgulu çikolata: Dış kısmı toplam ürün ağırlığının en az %25’inin içeren, bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata ve beyaz çikolatalardan birinden oluşan dolgulu çikolatadır.

Pralin: Toplam ürün ağırlığının en az %25’i bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata ve beyaz çikolataların kombinasyonundan, karışımından veya herhangi birinden ya da dolgulu çikolatadan oluşan bir lokma büyüklüğündeki çikolatadır.

Madlen: İngilizce medallion kelimesinden gelen madlen, madalyon anlamına gelir. Yuvarlak ve ince yapıdaki madalyona benzer çikolatalara verilen genel isimdir.

Çikolataya Dair Birkaç İpucu

  • Çikolatanın serüveni, İspanyol kaşif Cortez’in Meksika’yı keşfi sırasında Aztkeler’in kakao tohumlarıyla hazırladıkları “chocolatl” adlı içeceği fark etmesiyle başlıyor. Orta Amerika’dan gelen kakao çekirdekleri tüm dünyanın sahiplendiği bir lezzet olarak günümüze kadar geliyor.
  • Kakao bitkisinin botanik bilimindeki adı “theobrambacacao”. Anlamı ise “Tanrıların yemeği”.
  • Çikolata, magnezyum ve demir gibi vücudun ihtiyaç duyduğu mineraller içeriyor.

Günümüzde binlerce farklı türde yapılan çikolatalar, geçmişten günümüze vazgeçilmez bir yiyecek olarak ulaşmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu