Çilek Reçeli Tarifi

Çilekler pazar tezgahlarında görülmeye başladığına göre çilek reçeli tarifi için de vakti gelmiş demektir.

Çileğin haziran ayı sonuna kadar reçeli yapılabilir. Kış sofralarınızı lezzetlendirmek için çilek reçeli yapabilirsiniz. Çilek reçeli için en uygunları küçük ve pembe renkli olanlardır. Koyu kırmızı renkli Elazığ çileği de çilek yapımı için uygundur.

Çilek Reçeli Yapımı

Malzemeler

  • 1 kg çilek
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 2-3 diş limon tuzu
  • 1 çay kaşığı tereyağı

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Öncelikle çilekleri güzelce yıkamalısınız. Bunun için Çilekler Nasıl Yıkanmalıdır? Yazımıza göz atabilirsiniz. Yıkadığınız çilekleri reçeli yapacağınız tencereye koyun. Üzerlerine şeker serpin. Bu halde en az 7-8 saat bekletin. Böylece şeker eriyecektir. Tencereyi güneş gören bir yere koymanız iyi olur.

7-8 saat sonra şekerler tamamen erimemişse, tencereyi ocağa koyun. Kapağını kapatıp kısık ateşte şeker eriyene kadar bekletin. Şeker eridikten sonra kapağı açıp ocağın ateşini yükseltin. Çilekler kaynamaya başlayınca tencereye tereyağı koyun.

Ara ara karıştırın. Kaynarken baloncuklar oluşur, baloncuklar irileşmeye başlayınca tencereye limon tuzu ilave edin. 2 dakika daha bekleyip ocağın altını kapatın.

Reçeli sıcakken cam kavanozlara doldurun. Kavanozların kapağını kapatın ve ters çevirin. İyi kaynatılmış reçel kolay kolay küflenmez.

Çilek Reçeli Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çilekleri alırken dikkat edin. Almadan önce çileğin tadına bakın. Küçük ve aromalı çilekleri tercih edin. Kokusu da buram buram olmalı.

Çilek reçelinde limon suyu da kullanılabilir. Fakat limon tuzu reçelin uzun ömürlü olmasını sağlar. 1 kilo çilek için 1 çay kaşığı limon tuzu yeterlidir.

Reçeli kavanozlara doldurduktan sonra soğuması için bekletin. Soğuduktan sonra kapaklarını kapatın. Kapaklarını kapatmadan önce üzerinde köpük var mı diye bakın. Köpük varsa kaşıkla alın.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu