Çim biçme kuralları

Bahçenizin yeşil halıları olan çimlere belirli aralıklarla bakım uygulamanız gerekir. Uyguladığınız bakım, çimlerin hem daha sağlıklı, hem de daha hoş görünmesini sağlar.

Bahçenizde çim yetiştirmeye karar verdiğinizde, bir çim makinesi almalısınız. Çim makinesi ile çimleri rahatlıkla biçebilirsiniz.

Hava durumuna göre, çimlerin uzama süresi değişebilir. Mesela, yağışlı zamanlarda çimler daha çabuk uzar. Çabuk uzadığı dönemde çimleri haftada iki kere biçmelisiniz. Sıcak ve kuru havalarda çimler daha yavaş uzar. Bu dönemde çimleri haftada ya da 15 günde bir biçebilirsiniz.

Çimleri beş cm uzayınca biçebilirsiniz. Eğer makine ile biçecekseniz, biçim işlemine başlamadan önce makinenin boyunu ayarlamalısınız. Standart bir kesim için 2.5 cm uygundur.

Çimleri biçmek için, sıcak ve güneşli havaları tercih edin. Akşam üzeri çimleri biçmeniz ve hemen arkasından sulamanız gerekir. Eğer biçme işleminden sonra çimleri sulamazsanız, çimler kısa bir süre sonra sararır.

Çimleri biçmeden önce, biçeceğiniz alanın kuru olup, olmadığına dikkat edin. Islak çim kalıntıları ve toprak makinenin içine zarar verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu