Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Baharın gelmesiyle kırlara çıkmaya başlayacağız. Bu da yakın vakitte çimen lekesi olacak giysilerin temizliğini akla getiriyor.

Parklarda, bahçelerde, piknikte gönlünüzce eğlenirken oluşan ot lekesi gibi yeşil lekeleri dert etmeyin. Dilediğinizce eğlenin, lekeyi çıkarmanın da kolayı var.

Çimen lekesi aslında zor bir lekedir. Ota yeşil rengini veren maddeler pamuklu kumaşlara kolayca yapışırlar. Bu sebeple diğer kumaşlara nazaran pamuklu kumaşlardan leke daha zor çıkar. Sadece parkta, bahçede değil, evde de yeşil lekelerle karşılaşabilirsiniz. Bebeğiniz sebze yemekleri yerken muhtemelen üstüne döke saça yiyeceğinden kıyafetlerindeki yeşil lekeleri çıkarmanız gerekecek. Ama korkmayın, lekeler kolayca çıkarılabilir.

Çimen Lekesi

Lekeyi çıkarırken hangi malzemeyi kullandığınız ve zamanlamanız oldukça önemlidir. Doğru malzemeyi kullanmak ve en kısa sürede müdahale etmek en iyi sonucu almanızı sağlar.

Bulaşık Deterjanı ile Leke Çıkarma

Bulaşık deterjanı ilk müdahalede kullanılabilir. Lekelenen giysiyi çamaşır makinesine atmadan önce lekeli kısma bulaşık deterjanı döküp 10 dakika bekleyin. Lekeli kısmı biraz fırçaladıktan sonra giysiyi çamaşır makinesine atabilirsiniz.

Kabartma Tozu ile Leke Çıkarma

Kabartma tozu ve oksijenli suyu karıştırarak leke çıkarıcı yapabilirsiniz. İkisini eşit miktarda koyup kıvamlı bir hale gelene kadar karıştırın. Lekeyi çıkarmaya başlamadan önce giysiyi ıslatın. Ardından karışımı lekeye uygulayabilirsiniz.

Alkol ile Leke Çıkarma

Alkol de çimen lekesini çıkarmada kullanılabilir. Fakat dikkatli davranmak gerekir. Pamuğa döktüğünüz izopropil alkolü, lekeli bölgenin üzerine yavaş hareketlerle uygulayın.

Sirke ile Leke Çıkarma

Sirke güçlü bir temizleyicidir. Bir kaşık sirkeyi, iki kaşık sıcak su ile karıştırıp lekeye uygulayabilirsiniz. Bir süre bekledikten sonra giysiyi çamaşır makinesine atabilirsiniz.

Leke Nasıl Çıkarılır?

Kot Pantolondan Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Bol sıcak su ve deterjan kullanarak lekeye müdahale edin. Leke kotun üzerinde kurumuşsa önce kumaşı iyice nemlendirip ardından fırça yarımıyla ovun. Son olarak da pantolonu çamaşır makinesinde yıkayın.

Yünlü Kumaştan Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Su doldurduğunuz geniş bir kaba, bir ölçü beyaz sirke ve bir ölçü de oksijenli su ilave edin. Lekeli giysiyi bu suda bir süre bekletin. Ardından kumaşı makinede yıkayabilirsiniz.

Sentetik Kumaştan Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

90 derecelik saf tuvalet ispirtosu ile lekeli bölgeyi silin. Ardından kumaşı bol su ve deterjanla yıkayın. Sentetik kumaş bol su ile durulanmalıdır.

Renkli Kumaştan Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaşı hemen sıcak su ve deterjanla yıkayın. Ardından bir kaba 10-12 litre su ve 5 kaşık oksijenli su koyun. Kumaşı içinde bekletin. Ardından giysiyi çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Beyaz Kumaştan Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Beyaz eşyalarda gönül rahatlığıyla çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Bir çorba kaşığı çamaşır suyu ile yarım litre suyu karıştırıp beyaz giysileri bu karışımda bekletin. Fakat giysilerin zarar görmemesi için uzun süre bekletmemelisiniz. Bol su ile duruladığınız giysiyi çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Bu bilgiler ışığında yeşil lekeler, çimen lekesi, ot lekesi kolayca çıkarılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu