Çimstone Tezgah Bakımı

Mutfağın önemli bölümlerinden biri olan mutfak tezgâhınızın seçiminde tercih ettiğiniz yüzey kaplama malzemesi, mutfağın kullanışlı ve dekoratif olmasında önemli rol oynar.

Çimstone, doğadaki en sert taşlardan biri olan kuvars mineralini içeren kompoze bir taştır.  Kuvars minerali kullanılarak elde edilen çimstone, gözeneksiz yapısı, aşınma, çizilme ve darbeye dayanıklı malzemesi ile yüzey kaplamada tercih edilen bir malzemedir. Mutfak tezgâhınız için, geniş renk yelpazesi bulunan ve kolay temizlenebilen çimstone tezgâhları tercih edebilirsiniz.

Çimstone tezgâh bakımında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Tezgahınızın günlük temizliğinde, nemli bez ve hassas bulaşık süngeri kullanın. Temizlik malzemesi olarak sıvı deterjan, sprey ürünler ve cam temizleyicilerden faydalanın.
  • Kurumuş ve tezgahınıza yapışmış inatçı lekeleri çıkartmak için, önce tezgah üzerindeki kalıntıları suyla ıslatarak yumuşatın. Yüzeye uygun temizlik maddesini lekeye dökün ve plastik bir ıspatula yardımıyla lekeyi kazıyın.
  • Çamaşır suyu çimstone yüzeye zarar verdiği için, tezgâhınızı çamaşır suyu içerikli temizleyicilerle temizlememeye etmemeye özen gösterin.
  • Tuzruhu gibi, içerisinde yüksek oranda asit ve baz bulunan temizlik malzemelerini tezgah yüzeyinde sık kullanmamaya ve kullanım durumlarında tezgahınızı iyice durulamaya önem verin. Bu maddeler iyi durulanmadıklarında,  zaman içinde etki göstermeye başlar ve uzun vadede yüzeye zarar verirler.
  • Tezgâhınız üzerinde oluşan pas ve kireç lekelerini temizlemek için, pas ve kireç çözücü ürünleri kullanın. Bu maddelerin yüzeyde uzun süre kalması tezgâhınıza zarar vereceği için, mümkün olduğunca hızlı davranmaya ve bu ürünleri kullandıktan sonra çimstone yüzeyinizi iyice durulamaya dikkat edin.
  • Tezgâh temizliğinde, yüzeyde toz bırakmayan mikrofiber bezleri tercih edin. Kuruduğunda tezgâha yapışan bezleri kullanmamaya çalışın.
  • Renk değişmesi, çatlama ve bozulmalara karşı dayanıklı olan çimstone, yüksek sıcaklıkları kısa süre tolere edebilir, fakat uzun süreli ısıya maruz bırakıldığında yüzeyi zarar görür. Özellikle, tezgâhın aşınmış bölümüne yüksek ısının uzun süreli teması, çatlama ve bozulmalara sebep olabilir.

Dayanıklı ve leke tutmayan bir yapıya sahip olsa da, çimstone tezgahlar doğru bakım ve temizlik yapılmadığında zarar göreceklerdir. Bakımını doğru yaptığınız çimstone mutfak tezgahınızı uzun süre ilk parlaklığında muhafaza edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Çimstone tezgah yaptırdım bin pişmanım su damlasa izi kalıyor yaptıralım beş ay oldu tezgahı görmeniz lazım kimseyede tavsiye etmiyorum

  2. Bende de çimstone var mutfağımda gayet memnunum epey oldu. cimstonunuzun orjinal olduğuna emin misiniz?

  3. Bende cam kırıklı çimstone var ön kalınlık tarafı eşimin bütün giysilerini deldi ve az kullanılan yerler dahil her taraf çatladı ayrıca eşim çok titizdir hiçbir şekilde zarar görecek birşey yapmaz kimseye tavsiye etmiyorum pişman olursunuz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu