Çin Mutfağı

5 bin yıllık Çin kültürü zengin bir mutfak kültürü de oluşturmuştur.  Çin mutfağı hazırlanış, sunum ve özgünlüğü ile benzersizdir.

Çin mutfağı denince aklımıza pirinç gelmektedir. Çin mutfağının görsel imgesini, ince çubuklarla yenen pirinci akla getirir. Bunun yanı sıra çeşitli yemekleriyle Çin mutfağı oldukça zengin bir mutfaktır.

Ballı Tavuk
Görsel: food.ndtv.com – Ballı Tavuk

Pirincin yanı sıra Çin mutfağında tavuktan makarnaya, deniz ürünlerinden sebzeye, kırmızı etten baharatlı çeşnilere kadar pek çok malzeme kullanılır. Çin mutfağı Fransız ve İtalyan mutfakları ile dünyanın en zengin mutfaklarındandır.

Çin, Moğol steplerinden tropikal Vietnam iklimine, sarı denizden Himalaya dağlarına kadar geniş bir coğrafya üzerinde uzanmaktadır. 1 milyarın üzerinde bir nüfusa sahip olan Çin, ayı oranda büyük bir besin çeşitliliğine ihtiyaç duymaktadır. Bu da Çin mutfağını zenginleştiren bir etmendir.

Noodle
Görsel: sodahead.com – Noodle

Çin mutfağı kendi içerisinde farklı farklı yemek kültürlerini barındırır. Doğusunda denizin etkisiyle deniz ürünleri, güneyinde ılıman iklimin etkisiyle pirinç, sebze ve baharat ağırlıklı besinleri bünyesine katar. Kuzeyinde Moğol – Mançurya mutfağının hamur, et ağırlıklı besinlerin etkisi, batıda Orta Asya yemek kültürünün etkisine karışır.

Soya sosu, pirinç, Pekin ördeği-tavuk yemekleri ve hamur işleri Çin mutfağının genel karakteristiğini oluşturur.

Çin Usulü Pilav
Görsel: chinesefood.about.com – Çin Usulü Pilav

Çin yemeklerinde pişirme tekniği ve sunum çok önemlidir. Öncelik pişirme tekniğindedir. Akla ilk gelen pişirme aracı wok’tur. İçi bombeli yayvan bir tava olan wok, Çin mutfağının dünya mutfağına hediyesidir. Wok’un harlı ateşte bile yemeğin dibini tutmasını engelleyen bir yapısı vardır.

Wok’un dışında bambudan buğulama tencereleri, barbekü pişirme gibi birçok alternatif vardır.

Çin mutfağı özellikle soya sosu ile yapılan yemekleri ile meşhurdur. Çin yemeklerinin tariflerinde bolca soya sosu ve soya yağı kullanılır. Tofu da Çin mutfağında çok kullanılır. Tatlı – ekşi soslar da Çin mutfağının olmazsa olmazları arasındadır.

Tofu
Görsel: newyork.seriouseats.com – Tofu

Beyaz etin çok sevildiği Çin mutfağında Pekin ördeği ve tavuk önceliklidir. Çin usulü ballı tavuk, Çin mutfağının en meşhur lezzetlerindendir.

Bunların yanı sıra Çin böreği, Çin mantısı ve Çin eriştesi denilebilecek noodle da zengin Çin mutfağının önemli hamur işlerindendir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu