Çiriş Otu

Halk arasında yaban pırasası ya da dağ pırasası olarak da bilinen çiriş otu beyaz, sarı çiçekli yenilebilen bir bitkidir.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetişen ot Ege ve Akdeniz’de yer yer yetişir. Nisan, mayıs aylarında Pazar tezgahlarında görülmeye başlar. Hahif tatlı, hoş bir aroması olan, tadı pırasayı andıran lezzetli bir ottur. Ispanak gibi pişirilir.

Çiriş Otu Nedir?

Zambakgiller familyasından, beyaz-sarı çiçekli, çok yıllık yabani bir ottur. Latince adı Eremurus Speciabilis bieb. Anadolu’da dağ pırasası, yabani pırasa, gulik, gülük, sarı zambak, kirkiş otu, kirgiç, çiviş olarak da bilinir. Dağlardaki karların erimesiyle toplanmaya başlar. Genç sürgünleri ve körpe yaprakları sebze olarak yenir. Kök kısmında buluna yumrular ayakkabı yapımında kullanılır.

Çiriş Otunun Faydaları

C vitamini açısından oldukça zengindir. Adet düzensizliklerinin azalmasına yardımcı olur. İdrar yolu enfeksiyonlarının daha hızlı bir şekilde geçmesine yardım ediyor. Suyu sivilce ve egzama gibi cilt sorunlarının iyileşme sürecine katkı sağlar. Saç dökülmelerini azaltır. Emziren kadınların sütlerinin artmasına yardımcı olur.

Çiriş Otu Nasıl Temizlenir?

Çirişin sap kısmındaki zar sıyrılır ve uçlar kesilir. Varsa sararan yapraklar ve yaprak uçları kesilir. Tek tek yaprakları ayrılır. Ardından akan suda iyice yıkanır. Temizlenip suyu süzülen ot yemek yapımı için hazırdır.

Çiriş Otu Nasıl Pişirilir?

Ispanak gibi pişirilir. Bu ottan çorba, pilav, bulgur pilavı, kavurma, börek, bulgurlu veya pirinçli yemek, yumurtalı kavurma, omlet, turşu ve zeytinyağlı yemek yapılır. Çiriş otu salata da kullanılabilir. Çiriş otu, otlu peynir yapımında da kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu