Civanperçemi Çiçeği

Civanperçemi tohumları mart ayında kasalara ya da seralara ekilir, olgunlaşan fideler mayıs ayında bahçelere ekilir. Civanperçemi nasıl yetiştirilir?

Bütün gün güneş alıp çabuk kuruyan kumlu topraklara uygun olması sebebiyle civanperçemi önem verilen süs bitkilerinden olmuştur. Daha renkli daha güzel hibrit çeşitleri türetilmiştir. Deniz kenarı yazlıkları için peyzaj dekorasyon işleri yapanların listesinde olması gereken bitkilerdendir. Asteraceae (papatyagiller) familyasının Achillea cinsinin türleri bizde civan perçemi olarak tanınıyor.

Yetiştirilmesi ve Bakımı

En sevdiği şartlar tamamen doğal şartlardır. İnsan müdehalesini sevmez. Gübrelemek, çok sulamak civanperçemi için kaş yapayım derken göz çıkarmak anlamına gelir.

Toprak İsteği

Suyu iyi süzdüren topraklarda iyi gelişir. Gübre istemez. Aşırı kumlu topraklarda yetişebiliyor ama kışın hayatta kalması zordur. Böyle yerlerde yaz sonunda hafif potasyum oranı yüksek besinden veya gübreden çok az miktarda verilmeli ya da dibine odun külü dökülmeli. Kasımdan itibaren dibi kat kat kuru yapraklarla örtülmeli.

Sulama

Susuzluğa çok dayanıklıdır. Susuzluk zarar verici boyutlara gelmedikçe sulamamalısınız.

Çoğaltılması

İlkbaharda kökten ayırma ile veya tohum ekme yoluyla çoğaltılabilir. Yetiştirdiğiniz hibrit civanperçemi çeşitlerinden tohum alıp ekerseniz aynı özellikle aynı güzellikte bitkiler elde edemezsiniz. Hibritler kışın donmalardan iyi korunmalı ve baharda kökten ayırma ile çoğaltılmalı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu