Çizikler Nasıl Giderilir?

Ahşap, cam, plastik, metal veya deri yüzeylerde oluşan çizikler eşyanın kullanılmasını güçleştirir. Çizik giderme için pratik yöntemler kullanılabilir.

Ahşap, cam, plastik, metal veya deri yüzeyde oluşan çizikler her birine farklı yöntem uygulanarak giderilebilir.  Çizik giderme için uygulanacak yöntemde özenli olunmalıdır.

Cam Yüzeylerdeki Çizikler Nasıl Giderilir?

Bir pamuğa taneciksiz ve beyaz diş macunu sıkın. Pamuğu cam yüzeye 10 saniye boyunca yuvarlak hareketlerle nazikçe uygulayın.

Mikrofiber beze veya pamuğa ince bir tabaka halinde bitkisel yağ sürün. Bu bezle çizik yüzeyi hafifçe silin. Bitkisel yağ yerine vazelin de kullanabilirsiniz.

Deri Yüzeylerdeki Çizikler Nasıl Giderilir?

Bir pamuk yardımıyla bir miktar bitkisel yağ ya da bebek yağını çizik deriye yuvarlak hareketlerle uygulayın. Bir süre kurumasını bekleyin, ardından temiz bir bezle silin. Gerekirse yöntemi tekrarlayın.

Derinin renginde ojenizi kürdan yardımıyla çiziklere sürebilirsiniz.

Deriler için özel üretilen mum ve balmumu vardır. Bu malzemeler de derideki çiziğin giderilmesinde kullanılabilir.

Ahşap Yüzeylerdeki Çizikler Nasıl Giderilir?

Koyu renk bir ahşaplar için iyot iyi bir çözüm olacaktır. Suyla seyrelttiğiniz iyotu çizik olan yere pamukla sürün. Gerekirse kuruduktan sonra cilalayın.

Bir yarım cevizin içini çiziklere sürün. Çizik bölge yeterince koyulaştığında bir bezle silin ve renksiz bir cila sürün.

Pamuğa biraz mayonez sürün. Bu pamukla çatlak yüzeyi silin, mayonezin fazlasını alın. 2-3 gün böyle bekletin. Bu halde ahşap şişecektir ve böylece çatlaklar kapatın.

Plastik Yüzeylerdeki Çizikler Nasıl Giderilir?

Düşük ayara getirdiğiniz saç kurutma makinesini çizik yüzeye tutun. İzler kaybolana kadar gerekirse sıcaklığı yükseltin. 10-15 dakika uygulayın. Ardından yüzeyi silin.

Araba cilaları plastik yüzeylerdeki çizikleri kapatmada kullanılabilir. Çizik yeri iyice temizleyin, ardından ürünü uygulayın.

Metal Yüzeylerdeki Çizikler Nasıl Giderilir?

Metal yüzeylerdeki çizikler tırnak tamponu ile giderilebilir. Bunun yanı sıra beyazlatıcı diş macunu da kullanılabilir. Çiziğe yumuşak bir fırçayla diş macunu sürün. Islak bir bezle kalıntıları alın.

Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Benim kol saatinde arka kapakta çizikler var onu doğal yoldan nasıl giderilebilir

  2. bilgi için çok teşekkür ederim. Arabamın camında çizikler var, yazmış olduğunuz şeylerin aynısını yapacağım. İnşallah çizikler gider…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu