Çocuğunuzu evdeki tehlikelerden korumanın yolları

Basit önlemlerle çocuğunuzu evdeki tehliklerden koruyabilirsiniz.

Duman alarmı

Çocukları tehlikelerden korumak sadece çocuklarla ilgili değildir. Evde maksimum güvenliği sağlamak, hem çocuklar için, hem de yetişkinler için önemlidir. Evinize duman alarmı taktırın, hem çocuğunuz hem de diğer aile bireyleri için olası kazaları önleyin.

Hava temizliği

Evde yaptığınız temizlik kadar, havanın temizliği de çok önemlidir. Çocuklarınız için, alerji, astım ve diğer hastalıklara sebep olabilecek bakteriler ve mikroplar evin havasından arındırılmalıdır. Klimanızın temizliğini düzenli olarak yapın, aksi takdirde sadece çocuklarınız için değil, diğer aile bireyleri için de aynı tehlikeler söz konusudur.

Evcil hayvan bakımı

Bazı evcil hayvanlar, zehirleyici mikroplar taşırlar. Evinizdeki sevimli kedi ve köpekleriniz bile tehlikeli olabilir. Evcil hayvanınızın yemek yediği kabı her zaman kapalı tutun ya da ayrı bir odada saklayın. Zira çocuklarınızın elle temas ettiği bu kaplar, mikrop bulaşmasına neden olabilir. Ayrıca, tedavi görmekte olan evcil hayvanınız varsa, ilaçlarını gece vermeye dikkat edin. Gündüz tüm evde dolaşıp, aile bireyleri ile temasta olacağı için, ilacın yayılmasına neden olur.

Pencerelerin güvenliği

Çocuklar için en büyük tehlikelerden biri de pencerelerdir. Çocuğunuzu pencerelerden uzak tutmak için, tırmanabileceği eşyaları pencerelerden uzak yerlere koyun. Bu şekilde pencerelere ulaşmalarını engellemiş olursunuz. Pencereleriniz için küçük metal aparatlar kullanarak, pencerenin sadece yetişkinler tarafından açılabilmesini sağlayabilirsiniz. Bir diğer alternatif ise; pencerelerinizi yenilerken, kulpları yüksekte olan modelleri tercih etmenizdir.

Bitkilerinizi gözden geçirin

Bazı bitkiler güzel görünümlerinin yanı sıra zehirli olabilirler. Çocuklarınızın yetişebileceği yükseklikteki bitkileriniz, onlar için tehlikelidirler; onları koparıp yemek isteyebilirler. Bu yüzden bitkileri daha yüksek saksılara ve daha yüksek yerlere koymanız gerekir. Fakat bu da, bitkinin devrilip çocuğunuza zarar verme ihtimalini ortaya çıkarır. Bu tehlike için yapabileceğiniz en iyi şey, çocuğunuz bitki bakımının sorumluluğunu anlayabilecek ve onu sulayabilecek yaşa gelene kadar evinizde fazla bitki yetiştirmemenizdir.

Kapaklara dikkat edin

Evinizde kullandığınız eşyaların kapakları da çocuklar için tehlikeli olabilir. Ağır kapaklı metal bir çöp kutusu, çocuğunuzun parmaklarının sıkışmasına neden olabilir ya da kolayca açılan cam kapaklar. Bu yüzden yavaş mekanizmalı ve klipsli kapakları tercih edin.

Sıcak sudan koruma

Evinizde çocuğunuzun kolayca ulaşabileceği yerlerde sıcak su bırakmayın. Sıcak su, çocuğunuzun cildinde ciddi yanıklar bırakarak, ona zarar verebilir. Suları sadece ihtiyacınız olduğu zaman kaynatın ve çok uzun süre ortada bırakmayın.

Düşebilecek ev eşyaları

Raflardaki kitaplar, biblolar, ağır aksesuarlar gibi eşyalarınız çocuklarınız için tehlikeli olabilir. Sabit eşyalarınız hariç, çabuk kırılan, hafif ve büyük eşyalara dikkat edin. Evinizin yüksek yerlerindeki camlar hatta televizyonlar bile tehlikeli olduğu için, bunları yerleştirirken devrilip kırılma ihtimallerini unutmayın.

Terlik ve ayakkabılar

Çocuğunuz evde gezerken ayağına takılabilecek terlik, ayakkabı ya da küçük oyuncaklar, dengesini kaybedip düşmesine neden olabilir. Bu şekilde düştüklerinde yüzlerinde ve kollarında yaralanmalar olabilir. Odalarda terlik bulundurmamaya ve çocuklarınızın takılabileceğini düşündüğünüz eşyaları kaldırmaya dikkat edin.

Çocuğunuza yaşayabileceği küçük kazalar hakkında bilgi verin. Bunu yaparken yasakları cazip hale getirmemeye dikkat edin. Birkaç ayrıntıya dikkat ederek, çocuklarınızı evdeki tehlikelerden koruyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu