Çocuğunuzun Dolabını Düzenlemeniz için 6 Öneri

Çocuğunuzun dolap düzenini sağlamak, sabahları çok daha stressiz bir güne başlamak anlamına gelir. Çocuğunuzun dolabı ne kadar düzenli olursa, giyinme ve eşya bulma esnasında siz ve çocuğunuz da o kadar huzurlu olur.

 Evdeki dolapların düzeni, evin genel düzeni ile ilgili önemli bir göstergedir. Özellikle çocuk odasındaki dolapların düzenli olması, çocuğunuzla ilişkinizin de daha az stresli olmasını sağlar. Bazı düzenlemeler ile evinizdeki çocuk dolaplarının daha düzgün olmasını sağlayabilirsiniz.

Zamanı göz önünde bulundurun

Çocuğunuzu her sabah giydirmek bir kabusa dönüşüyorsa, dolabındaki her şeyi gerçekten kolaylıkla görülebilecek ve erişilebilecek bir şekilde organize etmeyi hedefleyin. Giyeceği kıyafetleri günlere göre belirlemek ve isimlendirmek hem sizin, hem de çocuğunuzun hayatını kolaylaştırır, zaman kaybetmenizi önler. Çekmecelerin içine yerleştireceğiniz seperatörler de her şeyin düzenini sağlamanıza yardımcı olur.

Düzen sağlayacak ürünleri kullanın

Her çocuğun dolabında kendisine uygun çocuk askıları bulunmalıdır. Çocuk askıları ebat olarak daha küçük olduğu için, çocuk dolabına da uygundur. Ayrıca, çocuk dolabında düzen sağlayacak farklı ürünler de kullanmak fayda sağlar; kancalar, kemer askıları, raf ve çekmece seperatörleri, kutu ve sepetler dolabın büyüklüğüne göre kullanılabilir.

Çocuk Dolabı

Çocuğunuzun kullanımını baz alın

Çocuğunuzun kendi dolabındaki eşyalara kolaylıkla ulaşabiliyor olması önem taşır. Bunu sağlamak için çocuğunuzun boyuna göre, ulaşabileceği yüksekliği baz alın ve sık kullanılan tüm eşyaları bu hayali çizginin altına yerleştirmeye özen gösterin.

Kardeş kavgalarının önüne geçin

Eğer iki kardeş aynı dolabı kullanıyorsa, mutlaka gözle görülür bir ayrım olsun. Birlikte kullanılan eşyalar olsa dahi, dolapta net bir seperasyon olması, muhtemel kavgaların önüne geçecektir.

Oyuncaklar için yer ayırın

Çocuğunuzun oyuncakları için de yer ayırmanız gerekir. Oyuncaklar için en baştan belirli bir yer ayırmak, daha sonra dolabın karışmasını engeller.

Dekore edin, süsleyin

Çocuğunuzun dolabını onun favori renkleri ile süsleyin. Bunu birlikte yaparsanız, çocuğunuz dolabının düzenini de önemseyecektir. Çocuğunuzun sevdiği resimleri kullanabilir, tam hayalindeki gibi bir dolap hazırlamayı hedefleyebilirsiniz.

Çocuk dolabının düzeni, biraz planlama ve sabır ile sürekli kılınabilir. Dolabı düzenli bir çocuk, aradığı her şeyi kolaylıkla bulur. Çocuk dolabının düzenli olması, çocuk odasının da düzenini olumlu olarak etkiler.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba yazınızı ilgi ile okudum, önerilerin hepsi çok faydalıydı :) Çocuğun dolabının düzenli olması kesinlikle odasını da etkiliyor, hatta yaşantısını da :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu