Çocuğunuzun odasını düzenli tutmanın yolları

Çocuk odası düzeni için, çocuğunuzla işbirliği yapma zamanı.

Çocuğunuz ile işbirliği yaparak, odasındaki karmaşayı birkaç adımda düzenleyebilirsiniz. Birkaç poşet alın ve etiketler yapıştırın; çöpler, bağış yapılacaklar, kaldırılacaklar, saklanacaklar, son şans verilenler, tamir edilecekler. Bu etiketlere göre eşyaları ve oyuncakları ayırın, poşetleri etiketlerine göre yerleştirerek yığından kurtulabilirsiniz.

Tüm eşyaları gözden geçirin. Saklama alanınızı maksimize edecek şekilde yerleştirme planı yapın. İhtiyaçlarınızı tam belirleyene kadar sepet satın almayın. İnsanlar çoğunlukla bu şekilde, ihtiyaçlarını belirlemeden, saklama kutuları aldıkları için evde daha da çok yığılma meydana gelmektedir. 

Tüm eşyaları kaldırın. Sadece eşyaları sınıflandırmak için bir alan bırakın. Saklayacağınız eşyaların ölçülerine göre saklama alanlarını belirleyin. 
Çocuğunuzun en çok sevdiği oyuncakları ayırın, kolayca ulaşabileceği yerlere koyun. Çocuğunuzun ulaşabileceği raflara oyuncaklarını ve eşyalarını yerleştirin. Küçük oyuncaklar için plastik kutular kullanın.

Kapı veya pencere üzerine raf yerleştirin. Böylece hem dekoratif, hem de düzenli bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Okul araç ve gereçlerini çekmecelere yerleştirin. Defter ve kitapları bir çekmeceye, cetvel, yapıştırıcı gibi kırtasiye malzemelerini de bir diğer çekmeceye yerleştirin.

Çocuğunuzla beraber böyle bir işbirliği yaparsanız, hem beraber vakit geçirmiş olursunuz, hem de çocuğunuz kendi odası hakkında karar vermenin mutluluğunu yaşar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu