Çocuk odası aydınlatmasında dikkat edilmesi gerekenler

İyi aydınlatılmış bir odada bulunmak ve çalışmak göz sağlığı açısından büyük önem taşıdığı gibi, kişinin motivasyonunu arttırır. Özcan Aydınlatma Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Demir, bu doğrultuda çocuk odalarının aydınlatılması konusu ile ilgili bilgi verdi. 

ozcan-aydinlatmaOkul çağındaki çocukların göz sağlığını korumak için, çocuk odalarının ve çalışma masalarının doğru aydınlatılması gerektiğini belirten Demir, şunları söyledi: “Çalışma masalarının aydınlık olmasına önem vermeli, fakat gözü fazla yoracak ışıklardan kaçınmalısınız. Bu noktada aydınlatmayı seçerken çok yüksek ve çok düşük güçte olmayan aydınlatmanın tercih edilmemesi doğru olacaktır. Özellikle okuma lambası olarak LED sistemli lambalar kullanılırsa ışık kaynağı fazla ısı vermeyeceğinden, herhangi bir rahatsızlık oluşturmayacaktır.”

Sadece tepe ışığı kullanımından kaçının

Demir, aynı zamanda çocuk odalarında tepe ışığının yanı sıra, dekoratif aydınlatma ürünlerinden de faydalanılabileceğini belirterek, “Tavandan direk aydınlatmanın yanı sıra, köşelerden ayarlanılabilir dekoratif aydınlatma seçeneklerinden yararlanın. Odada masa lambası, ayaklı lamba,tepe ışığı gibi çeşitli alternatiflere yer vermeniz olumlu etkide bulunacak ve odanın doğru aydınlatılmasını sağlayacaktır” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu