Çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalıdır?

Çocuk ve bebek odalarını hazırlamak, evin diğer bölümlerini dekore etmekten daha ince bir iş, daha detaylı bir düşünme gerektiriyor. Düzgün bir odanın hazırlanması, çocuğun iyi uyumasının en önemli etkenlerinden biri olduğundan, çocuk gelişimine de direkt olarak etkisi var demektir.

Bebek ve çocuk odalarına ilişkin dikkat edilecek ilk nokta, hazırlamak için hangi odanın seçileceği konusudur. Oda seçiminde ön planda tutulması gereken kriter odanın, evin güneş alan cephesinde bulunmasıdır. Evin konumu itibariyle, çocuğa yeterli güneş alan bir oda temin edilemiyorsa, dekorasyonda açık renkler tercih edilmelidir ki ortamda ferah bir hava yaratılabilsin. Bu durum haricinde de renk seçimi yapılırken mutlaka doğada bulunan pastel tonda renklerin kullanılmasına özen gösterilmelidir. Aşırı parlak, göz yoran renkler çocuğun huzurunu kaçıracak, odada uykuya dalmasını zorlaştıracaktır. Bunların yanı sıra, odanın ışığı kuvvetli olmalı ve ışık mutlaka tavandan gelmelidir.

Oda seçiminde ikinci önemli nokta, odanın ebeveyn yatak odasına yakın ve sessiz olmasıdır. Bazı ebeveynler çocuklarını belli bir yaşa kadar kendi odalarında barındırsalar da, bu yanlış bir tutumdur. Çocuğun kendi başına uyumaya alışması önemli ve zorlu bir süreçtir ki bu durum önceden anne babayla uyumaya alışmış çocuklar için çok daha zor bir hal alacaktır.

Odada kullanılacak yer malzemeleri mutlaka kolay temizlenebilir cinsten olmalıdır. Mantar temelli malzemeler ya da ahşap parkeler yer için ideal seçimlerdir. Halı ya da kilim kullanımındaysa mümkün olduğunca tüysüz bir halı olmasına ve toz tutmamasına dikkat edilmeli, kolaylıkla yıkanabilen cinsler seçilmelidir.

Gereksiz kalabalık hem çocuğun oyun alanını daraltacak hem de kaza risklerini arttıracaktır. Bu yüzden çocuk odası gereksiz eşyalarla doldurulmamalı, odada hem çocuk hem de anne için özgürce hareket edebilecek bir alan bırakılmalıdır. Yer malzemesi seçimindeki gibi, mobilya seçiminde de ahşaptan faydalanılabilir, ancak bu özel olarak dikkat edilmesi gereken bir nokta değildir.Seçeceğiniz malzeme ne olursa olsun üzerinde sağlığa zararlı olmayan antialerjik boyaların kullanıldığına emin olmalısınız. Bu sebeple güvenilirliğinden emin olmadığınız mobilyalar yerine, mutlaka sertifikalı ürünleri tercih etmelisiniz.

Mobilya seçiminde en önemli kısmı karyola ve yatak oluşturur. Karyola mutlaka korunaklı olmalı, yatak da anti bakteriyel, orta sertlikte ve yarı ortopedik olmalıdır. Bebeklerin teni çok hassas olduğundan,  nevresimler tamamen pamuklu kumaştan olmalıdır. Mobilyalar mümkün olduğunca köşesiz seçilmeli, çok büyük olanlar duvara monte edilmelidir.

Çocuk odalarının hazırlanmasında bu kriterlere uyulması gerek çocuğun gelişimi ve güvenliği gerek de ebeveynlerin rahat etmesi açısından son derece önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu