Çocuk Odası Dekorasyonunda Depolama Önerileri

Çocuk odasındaki dağınıklığı minimize etmenin en önemli yolu odadaki depolama alternatiflerini arttırmaktır.  

Çocuk odası dekore ederken mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bir konu odadaki depolama alanlarıdır. Eşyaları hızlıca kaldırabilmek için oda içerisinde farklı depolama bölmeleri oluşturmak birincil derecede önem taşır.

Çocuk odası için mobilya seçimi yaparken depolama ünitelerini içinde barındıran mobilyalar seçmek doğru olur. Bu sayede bir taşla iki kuş vurmuş olur, mobilyaları aldıktan sonra bir de depolama üniteleri ile ilgili harcama yapmak zorunda kalmazsınız.

Çocuk gardırobu seçerken içerisinde farklı askı alternatifleri, raflı bölüm ve çekmeceler olan bir model uygun olacaktır. Böylece, çocuğunuzun tüm kıyafetlerini tek gardırop içinde düzenlemeniz mümkün olur.

Bebek odası düzenlerken çok çekmeceli ve doğal renklerde bir şifonyer seçmeniz, aynı şifonyeri çocuğunuz büyüdüğünde kullanabilmeniz bakımından önem taşır. Şifonyerin üzerine uyum sağlayacak şekilde bir bez değiştrme ünitesi de alarak, birden fazla işlevi olan bir alan yaratmış olursunuz.

Çocuk yatak modelleri arasında altında çekmeceleri bulunan yataklar tercih edilebilir. Bu yataklar alttaki atıl alanı işlevsel duruma soktukları için çocuk odaları için idealdir. Aynı şekilde, çocuk odası için koltuk ya da puf seçimi yaparken, içinde depolama bölmesi olan modeller tercih edilebilir.

Çocuk odası dekore ederken, odanın planına uygun şekilde raf üniteleri yerleştirmek de büyük kolaylık sağlar. Köşe ve girintileri, uygun raf modelleri ile değerlendirebilir, bu rafların altına ya da kenarlarına askılar çakarak, yepyeni depolama üniteleri asabileceğiniz alanlar yaratmış olursunuz.

Çocukların kendi odalarını erken yaştan itibaren toplamalarını sağlamak için sepet  ve kutu gibi depolama ünitelerini birlikte süsleyip, renklendirebilirsiniz. Yine çocuklarınızla birlikte kendi seçecekleri kumaşlardan ağzı büzgülü torbalar dikebilirsiniz. Bu şekilde odalarındaki dağınıklığı toplamak, çocuklar için bir oyun haline gelmiş olur.

Çocuk odası dekore ederken depolama alanlarını doğru planlamak, ilerisi için büyük kolaylık sağlayacağı gibi, çocuğunuzda düzenli bir oda alışkanlığı yaratır. Çocuk odası dekorasyonunda kullanacağınız depolama alanları ne kadar fazla ise, yorgunluğunuz da o kadar az olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu