Çocuk Odası Güvenlik Önlemleri

Çocuk odalarındaki eşyaların yerleşim ve kullanımlarına dikkat ederek, çocuklar için tehlike oluşturmayacak şekilde bir oda hazırlanabilir.

 Çocuk odası hazırlarken, en öncelikli konu güvenliktir. Özellikle küçük çocukların hareketli ve meraklı zamanlarını mümkün olan en güvenli şekilde geçirebilmek için odadaki mobilyaların yerleşimlerine dikkat etmek, tehlike oluşturabilecek tüm eşyaları teker teker gözden geçirmek ve gerekli önlemleri önceden almak gerekir.

Yatağın yerini belirleyin: Çocuğunuzun yatağını pencerenin altına, bir radyatöre dayalı şekilde, ya da raf, kenar ve cihazlara erişebilecek yakınlıkta yerleştirmeyin. Çocuğun ulaşabileceği yakınlıkta, kendisi için tehlike oluşturabilecek herhangi bir etken bulunmadığından emin olun.

Ağır resim olmasın: Yatağa yakın herhangi bir yerde, hatta odanın içinde ağır bir resim ya da ayna bulundurmayın. Bu tip eşyaların düşebilme ihtimalini göz önünde bulundurun.

Tek başına duran mobilyaları sabitleyin: Tek başına duran mobilyaları mutlaka duvara çok sıkıca sabitleyin. Kesinlikle devrilmeyeceğinden emin olun.

Çekmeceleri çocuk kilidi ile kapatın: Çocuğun ulaşabileceği çekmeceleri çocuk kilidi ile kapatın. Aksi takdirde, bu çekmeceleri basamak olarak kullanmaya çalışabilir ya da hızla açarak, üzerine düşmesine sebep olabilir.

Ranza kullanmayın: Çocuğunuz altı yaşından küçükse, kesinlikle ranza kullanmayın. Çocuklar hareketlidir ve düşebilir.

Priz koruyucuları kullanın: Odadaki tüm prizleri, priz koruyucular ile kapatın. Bu işlemi evin genelinde de uygulayın.

Ortalıkta duran kabloları saklayın: Kabloların hiçbir şekilde ortalıkta bulunmaması gerekir. Çocuğun kabloları tutup, çekmesini engellemek için kabloların görünür olmasını engelleyin. Mümkünse saklayın ve sabitleyin.

Pencereleri güvenceye alın: Pencerelerin 10 cm’den daha fazla açılmasını engellemek üzere pencere mandalları takın.

Çocuk odası dekorasyonunda birincil öncelik taşıyan konu olan güvenliği sağlamak için odadaki her eşyayı dikkatlice göz önünde bulundurarak, olası kullanım şekillerini ve tehlike oluşturabilecek ihtimalleri öngörmeye çalışın. Çocuğun odadaki hareketlerini gözlemleyin. Mümkün olan her türlü güvenlik önlemini en güvenilir şekilde sağlayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu