Çocuk Odasında Bir Aktivite Köşesi Oluşturun

Çocuk odasında bir aktivite köşesi oluşturarak, çocuğunuzun kendi odasında daha fazla zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

 Çocuğunuzun odasında her an erişilebilir bir aktivite köşesi oluşturabilirsiniz. Bu sayede, çocuğunuzun kendi odasında ve kendi isteğiyle, yaratıcı aktiviteler ile meşgul olması mümkün olur.

 Kitapları rotasyon yapın

Çocuklar kitapların kapaklarını gördüklerinde daha çok ilgi duyar. Bazı kitapları kitaplık rafına kapağı görünecek şekilde, düz olarak yerleştirin. Bu kitapları da haftada bir rotasyon yaptırın ki çocuğunuzun ilgisi sürekli canlı kalsın.

Yumuşacık bir okuma köşesi oluşturun

Kitapların hemen yanıbaşında, yumuşacık bir puf ve yumuşak battaniyeler ile çok rahat bir oturma köşesi yaratın. Böylece, çocuğunuz doğal olarak bu köşede oturup, kitaplarını okuyacaktır.

Elişi Malzemeleri

Malzemeleri açıkta tutun

Çocuklar kapaklı kutulardaki malzemeleri genellikle kullanmaz. Malzemelerin ortada, açıkta bulunması gerekir ki kolaylıkla ellerine alıp, yaratmaya başlasınlar. Malzemeleri içi görünen, açık kaselerde tutun. Kolayca erişilebilir olsunlar.

Elişi malzemelerinden bir sepet hazırlayın

Etiketler, renkli kalemler, çocukların ince motor kas gelişimine katkıda bulunan malzemelerdendir. Çocuğunuzun istediği zaman, kolayca elişi yapmaya başlaması ve kendini yaratıcı projelerine verebilmesi için çeşitli elişi malzemelerinden bir sepet oluşturun ve odada görünür bir yerde tutun.

Çocuğunuzun odasında birkaç küçük değişiklik yaparak, kendi odasında daha fazla zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğun yaraıcı aktivitelerle uğraşıyor olması, kendi özgüven gelişimi açısından da son derece önemlidir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. kesinlikle katılıyorum. 3.5 yaşındaki oğlum aktivite köşemizde istediği her türlü şeye kolay ulaşabiliyor: atık malzemeleri, hamur, boyalar, makaslar, şablonlar,elişi kağıtları, müzik köşesi,, etkinlikli ilginç kitaplar köşesi, kendince özel eşyalar çekmecesi. Değişik şeyler tasarlayıp bana gösteriyor. Hatta geçen gün abartmış robot yapmaya çalışıyordu. Yapamadı tabi :))

    1. Merhaba Şöhret Hanım,

      Çocuğunuza eğlenceli keşifler dileriz. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu