Çocuk Oyuncaklarının Temizliği

Bebekler bütün gün oyuncaklarıyla meşgul ve böylelikle hayatlarından çok memnundurlar. Keşfetme duyguları çok gelişkin olduğundan, oyuncağı tanımak için ağızlarına götürürler. Bu da sizi rahatsız edebilir.

Bisiklet ve Çocuklar

Bebeğinizin giysilerinin temizliğine çok özen gösteriyor, bebeğinizi sürekli yıkıyor, bulunduğu ortamda da hijyen sağlamaya çalışıyor olabilirsiniz. Fakat oyuncaklarının temiz olmasını sağlayamıyorsanız, tüm bunlar yetersiz kalacaktır. Çünkü bebekler vakitlerinin çoğunu ya uykuda ya da oyuncaklarıyla geçirirler. Dolayısıyla yere düşen, toz biriktiren, atılan oyuncaklarının temizliği oldukça önemlidir.

Tüm gün güle oynaya oynadıkları oyuncakların temizlenebilir olanlarını makinede, uygun olmayanlarını da doğru temizleme yöntemiyle elinizde yıkamalısınız.

Oyuncak At

Oyuncaklar nasıl temizlenmeli?

İçi elyafla dolu, kumaş oyuncakların temizliği kolaydır. Çamaşır makinesinde 40 derecede bebeğinizin giysileriyle birlikte yıkayabilirsiniz. Bu işlem için tıpkı bebek giysilerinde olduğu gibi, bebekler için özel üretilmiş bebek deterjanlarından kullanmanız gerektiğini unutmayın. Durulanmasına da özen gösterin. Emin olmak için ek durulama yapabilirsiniz.

Yine tıpkı giysilerde olduğu gibi, oyuncakları da güneş ışığında kurutmaya özen gösterin. Güneş ışığında mikroplar kırılır.

Kurutma işlemi için kurutma makinesini de kullanabilirsiniz. Fakat sonrasında yine biraz güneşte tutmanız faydalı olacaktır.

Oyuncak Tavşan

Sert ve plastikten yapılmış oyuncakları ise bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Fakat kesinlikle mutfak eşyalarıyla birlikte yıkamayın. Oyuncakları 50 derecede yıkayın.

Makine yerine elinizde de yıkayabilirsiniz. Geniş bir leğen ya da küveti kullanabilirsiniz. Yine bebekler için üretilmiş temizleyicilerden kullanmaya özen gösterin. Suya bir miktar temizleyici koyun, oyuncakları yıkayın ve ardından iyice durulayın. Oyuncakları bebeğinize kuruladıktan sonra verin.

Kimyasal kullanmak istemiyorsanız, leğene ya da küvete beyaz sirkeli su doldurun ve bu karışımda oyuncakları 20 dakika bekletin. Ardından iyice durulayın, sirke kokusunun gittiğinden emin olun. Bebeğinize kuruladıktan sonra verin.

Banyo Zamanı

Bebeğiniz banyoda da oyuncaklarıyla oynamayı sever. Onların sürekli temiz kaldığını düşünmeyin. Banyo oyuncaklarını her banyo sonrası mutlaka dezenfekte etmelisiniz.

Pedallı arabalar, bebek evleri ve oyun havuzları da zamanla kirlenir. Balkon ya da bahçeniz varsa, buralarda suyla kolayca temizleyebilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa, küveti kullanın. Bunun için de sirkeli su yöntemini kullanabilirsiniz. Tahta oyuncakların temizliğini de beyaz sirkeli su ya da karbonatlı su ile yapabilirsiniz.

Oyuncak temizliğinde en önemli nokta, yıkama ardından gelen durulama işlemidir. Durulama işlemine ayrıca özen gösterin. Bu çocuğunuzun sağlığı için oldukça önemlidir.

Bebek ve çocuklar için hazırladığımız dosyamızı da inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu