Çocuklu Evler İçin Banyo Dekorasyonu

Çocuklu evlerde dekorasyonun belirleyicileri arasında çocuk güvenliği de yer alır. Ev kazalarını önlenebilmesi için tüm diğer odalarda olduğu gibi banyoda da çocuk güvenliği göz önünde bulundurulmalıdır.

Hem çocuğa temizlik alışkanlığının kazandırılabilmesi hem de güvenliğinin sağlanabilmesi için banyo dekorasyonunun çocuğun ihtiyaçları doğrultusunda yapılması gerekir.

Çocuğun Göre Lavabo

Ventana Construction LLC
Görsel: Ventana Construction LLC

Banyonuzda yeterli yer varsa, çocuğunuza özel bir lavabo yaptırabilirsiniz. Böylece kimsenin yardımı olmaksızın kendi kendine musluğu açarak ellerini yıkayabilir ya da dişlerini fırçalayabilir. Lavabonun yanında, ulaşabilecekleri yerde havlu bulundurmayı da ihmal etmeyin. Bunun yanı sıra kendilerini görebilecekleri bir ayna da olmalı.

Z+ Architects, LLC
Görsel: Z+ Architects, LLC

Eğer banyonuz küçükse çocuğunuz kişisel temizliğini kendi yapabilmesi için lavabonun önüne portatif bir basamak koyabilirsiniz. Üstüne basarak lavaboyu kullanabilecektir. Bu basamağın güvenli olduğundan, kaymadığından emin olmalısınız. Çocuğunuz ve kendinizin sağlığı açısından FSC sertifikalı ürünler almanız çok önemli.

Çocuğa Özel Banyo Seti

Dick Clark + Associates
Görsel: Dick Clark + Associates

Sabunluk, diş fırçası, havlu, diş fırçalık gibi malzemeleri çocuğunuz için seçebilirsiniz. Set halinde satılan bu malzemeleri sadece çocuğunuz kullanabilir. Çocuğunuza kendi banyo setinden oluşan bir köşe yapabilirsiniz.

Dekoratif Klozet Kapağı

Çocuklar eğlenceli motiflerden hoşlanır. Sevdiği bir çizgi film karakteri, bir kitap kapağı ya da bir hayvanın fotoğrafını klozet kapağında kullanabilirsiniz. Bu, çocuğun tuvalet eğitimi için de faydalı olacaktır.

Çocuğa Özel Kutu

Clare Gaskin
Görsel: Clare Gaskin

Banyo dolabında çocuğunuzun malzemelerinin bulunduğu bir kutu bulundurabilirsiniz. Tokalarını, tarağını, sabununu vs. koyabileceği bir kutu çocuğunuzun hoşuna gidecektir.

Kaydırmaz Paspas

Bonin Architects & Associates
Görsel: Bonin Architects & Associates

Banyolar her zaman nemli alanlardır. Duş sonrası zemin ıslanabilir, bu da ev kazalarına sebep olabilir. Bunun gibi kazaları önleyebilmek için banyo zemininde kaydırmaz paspas kullanabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun düşmesini engellemiş olursunuz.

Oval Mobilyalar

Köşeli banyo mobilyaları yerine oval olanları tercih ederek görünmez kazaların önüne geçebilirsiniz. Sivri kenarlar hem çocuğunuz hem de sizin için tehlike teşkil etmektedir.

Bu unsurlara dikkat ederek hem çocuğunuz için konforlu bir banyo oluşturabilir, hem de çocuğunuzun güvenliğini sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu