Çoğaltılması Kolay Ev Çiçekleri

Doğru koşulları sağlayarak köklendirilmesi ve çoğaltılması çok kolay olan ev bitkilerinden yeni bitkiler üretebilirsiniz.

Evinizde baktığınız çiçekleri doğru koşullarda kolayca çoğaltabilirsiniz ve evinizi mükemmel bir baheçeye dönüştürebilirsiniz.

Kurdele Çiçeği

Kurdele Çiçeği

Çoğaltılması en kolay çiçeklerdendir. Uzun ince saplarda küçük beyaz çiçekler açar ve o çiçeklerin yerinde yeni fideler oluşur. Fideler açıkta kendiliğinden köklenir. Köklenen fideleri kesip başka saksıya dikebilirsiniz.

Japon Şemsiyesi

Japon Şemsiyesi

Yaprak saplarının uç kısımlarına ihtiyacınız olacak. Sap 15 – 20 cm kadar bırakılır, dip kısmı lazım değil. Yaprağının çimen yaprağına benzeyen püskül gibi uzantılarını makasla kesip kısaltarak ters şekilde toprağa dikin. Püsküllü kısım 3 – 4 cm toprak altında kalmalı. Çok sulamalısınız.

Salon Sarmaşığı

Salon Sarmaşığı

Uzun dallarını 10 santimlik parçalara ayırıp suda bekletin. Bir iki haftada köklenir. Kökler en az 3 santim uzayınca bir saksıya üç dal olarak dikin.

Kolyos Çiçeği

Kolyos

Hava sıcaklığının 20 derece ve üzeri olan zamanlarda herhangi ir dalını kesip doğrudan başka bir saksıya dikebilirsiniz. Kısa sürede köklenir.

Kalanşo – Kalanchoe

kalanso

Yan dallarından aldığınız parçayı hafifçe toprağa gömün. Toprak nemli oldukça sulamayın. Kısa zamanda köklenir. Bu işlemi yılın istediğiniz zamanında yapabilirsiniz.

Aşk Merdiveni

Aşk Merdiveni

Bitki büyüdükçe üzerine yavru fideler oluşur. Fideler birkaç yapraklı ve 10 santimden uzun olduklarında alıp başka yere dikebilirsiniz. Köklenebilmesi için 10 gün boyunca esintili bir yerde tutmalısınız.

Afrika Menekşesi

Afrika Menekşesi

Tek yapraklarsan çoğaltabilirsiniz. Hava nemliliği önemlidir. Uygun ısıda yılın döneminde çoğaltabilirsiniz. Kökten oluşan yavruları ayırıp havası nemli ortamda aşırı ıslak olmayan toprakta kolayca köklendirebilirsiniz.

Evinizi bir bahar bahçesine çevirmek elinizde. Özenle baktığınız çiçekleri çoğaltarak bahara ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu