Çok Yıllık Çiçekler

Uzun ömürlü bitkiler yetiştirerek bahçenizin her daim yeşil ve rengarenk kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bahçelerin özellikle bol güneş alan yerlerine ekilen çok yıllık bitkiler uzun süre boyunca sağlıklı şekilde yeşermeye devam eder ve bahçenizi güzelleştirir.

Koni Çiçeği

Koni Çiçeği
Görsel: all-americaselections.org

Bu uzun ömürlü bitki, boyut olarak birkaç kat daha büyük olsa da biçim olarak papatyayı andırır. Uzunluğu 45- 75 cm arası, genişliği ise 45- 60 cm arasında değişen koni çiçekleri büyümek için tamamen güneş ışığı altında olmaya ihtiyaç duyar. Mor, pembe, turuncu, sarı, kırmızı ve beyaz renklerde açan bu güzel çiçekler bahçenizi uzun süre boyunca renklendirmenize yardımcı olacak kadar dayanıklıdır.

Lavanta Çiçeği

Lavanta

Lavantanın “Superblue” adı verilen türü, diğer lavantaların aksine kış mevsiminde yaşayabilir ve tüm yaz boyunca koyu mavi renkte ve hoş kokular yayan çiçekler ve süslü yeşil yapraklar açmaya devam eder. Yaklaşık 25 santimetreye kadar büyüyen ekstra mavi lavantalar, bahçelerde olduğu kadar bitki konteynırlarında da yetiştirilmeye uygundurlar.

Krizantem

Krizantem

Yeni nesil krizantemlere havai fişek anlamına gelen “fireworks” ve Eskimo’ların karları sıkıştırarak yarım daire biçiminde inşa ettikleri ve igloo dedikleri evlerin birleşiminden oluşan bir isim verilmiştir. Yarı ve tam güneşli ortamlarda gelişim gösterirler. Sonbaharda çiçek açan bu bitkiler, hem soğuğa karşı dayanıklıdır, hem de bakımları çok kolaydır.

Anemon Çiçeği

Fantasy Cinderella diğer krizantem çeşitlerinin aksine yaz mevsimin son dönemleri bu çiçeklerin oldukça canlı ve göz alıcı olduğu zamanlardır. Bu büyüleyici bitki, dayanıklı bir gövdeye ve ortası sarı, etrafı pembe çiçeklere sahiptir. Toprakta olduğu kadar, bitki konteynırlarında da bol çiçek açma özelliğine sahiptir. Boyları 45 ila 60 cm arasında değişen bu çiçeklerin yanına krizantem familyasından bitkiler ekmek son derece uygundur.

Kız Gözü

Kız Gözü
Görsel: johnstonplants.com

Zarif ve parlak yeşil gövdelerinin üzerinde duran kırmızı şarap rengindeki göz alıcı çiçekleriyle oldukça narin bir görünüm çizse de, dayanıklı bir yapıya sahiptir. Boyu yaklaşık 20 cm, eni de 23 cm’ye kadar çıkan kırmızı saten kız gözünün kompakt bir yapısı vardır ve bahçede yayılma yapmaz. Solan çiçeklerin kesilmesi yeni çiçeklerin daha çabuk bir şekilde açmasını sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu