Çorap Nasıl Onarılır?

Çorap nasıl onarılır? Sökülen, yırtılan çorapları atmak yerine onararak kullanmaya devam edebilirsiniz. Peki nasıl?

Öncelikle çorapların onarılacak hale gelmemesi için yapılması gerekenlere bakalım.

  • Ayak tırnaklarını uzatmamak
  • Her akşam yıkarken ayakları yıkamak
  • Çorapları bir yere iliştirmeden dikkatle giyip çıkarmak
  • Çorapları her akşam gözden geçirmek
  • Ayakkabıların ağırlığıyla orantılı ince ve kalın çorap giymek
  • Çorapları cinsine göre sık sık sabunlu su ve ılık suyla yıkamak.

Peki çorap nasıl onarılır?

Çorap Nasıl Onarılır?

Çorabın incelen şeffaflaşan kısımları nasıl onarılır? Çorabın incelen ve dolayısıyla şeffaf bir hal alan kısımları genellikle topuk kısımlarıdır. Çünkü ayakkabı yürüyüş sırasında ayağa girip çıkarken bu kısımlara sürter ve oraları inceltir. İşte bu kısımlar henüz delinmeden onarılırsa iş daha kısa ve kolay olur. Bunun için röpriz iğnesi (büyük özlü özel çorap iğnesi) kulanılmalıdır.

İğneye çorabın inceliğine göre renginde bir veya iki kat röpriz tiresi, çorap onarımına özgü özel merserize tireler geçirilir. Yıpranan, incelen, şeffaflaşan kısımların sadece boy iplikleri boyunca iki alt iki üst gidilerek o kısımlar kuvvetlendirilir ve bu suretle o kısmın delinmesine meydan verilmez.

Çorapta Delinen Yerlerin Örülerek Onarılması

Çorap yırtıklarını kolaylıkla ve düzenli bir şekilde örmek için o deliğin yüz tarafına bir çorap yumurtası konur veya kumaş örgüsünde olduğu gibi dört köşe bir karton parçası kesilerek çorabın yırtık kısmına yüzünden ve birkaç yerinden teyellenir. Yırtık kısım çok büyütülmeden makasla düzeltilerek delik düzenli bir şekle konur, sonra iğneye çorabın rengindeki röpriz ipliğinden bir veya iki kat iplik geçirilir ve aynen etamin üzerindeki düz örgü tekniğinde olduğu gibi kesilen karenin alt kenarının sağ köşesinin yarım ile bir santim aşağısıdan ve sağından olmak üzere bir alt, bir üstten gidilerek boy iplikleri dokunur.

Sonra örülen kısım enine çevrilerek karenin yine alt kenarının sağ köşesinin yarım ya da 1 santim aşağısından başlayarak yine bir alt bir üst örülür. Orta kısımda da iğne, boy ipliklerinin bir alt bir üstünden geçirilerek en iplikleri dokunur. Bu suretle bütün delik düzenli örülerek kapatılır.

Çorapta İplik Kaçığının Yakalanması

Bunun için, bu iş için kullanılan oluklu ve cilalı tahtadan yapılmış çorap yumurtasına ve bir çorap çekme iğnesine ihtiyaç vardır. Oluklu tahta yumurta bulunmadığı zaman eski bir kahve fincanı da aynı görevi görebilir.

Yumurta, oluklu kısım tam ilmekleri kaçmış sıranın altına gelecek şekilde kaçığın son bulan ucuna doğru çorabın tersinden konur. Tığ ile önce kaçığın son bulduğu son ilmik yakalanır. Bu ilmiği tutan tığın ucu ilmiğin içinden geçirilir ve bu suretle ikinci ilmik oluşmuş olur. Bu işleme bütün kaçmış ilmikler örülünceye kadar devam edilir. Bu son ilmiğin kaçmaması için aynı renk röpriz tiresi veya daha iyisi çorabın renginde naylon iplik ve iğne ile çoraba belirsizce tutturulur.

Çorap Çeşitleri

Hepimiz gömlekler, ceketler ve pantolonlar gibi kıyafetler hakkında düşünme eğilimindeyiz. Çoraplar ise bir kenara bırkaılır. Bununla birlikte, doğru çorapları seçmek gerçekten tarzınızı parlatabilir. Çorap söz konusu olduğunda, malzeme türü, renkler, kalite ve uzunluk dahil olmak üzere birçok seçenek vardır. Stilistik olarak, iyi görünmesi ve tüm kıyafetinizle koordine edilmesi gerekir. Aynı zamanda çoraplar rahat ve ayağa iyi oturmalıdır. Aksi takdirde, kabarcıklar ve diğer ayak problemleri oluşturabilirler. Aşağıda, bir sonraki satın alma işleminizde dikkate alınacak farklı çorap türleri bulunmaktadır.

Diz Üstü Çorap

Diz üstü çoraplar uzundur. Onları dizinize kadar çekebilirsiniz. Diyabetliler ve sporcular destek sağladığından genellikle diz üstü çorap giyerler. Örneğin, diz boyu diyabet çorapları, kanın ayaklara birikmesini önleyerek bacaklarda dolaşımı iyileştirir. Bu çoraplar, düşük profilli dikişler, nem emme yetenekleri ve koruma için ekstra dolgu gibi diğer özelliklere sahiptir. Bu çoraplar ayak rahatsızlığı için iyi bir ilaçtır.

Kimler tercih etmeli?: Kadınlar ve erkekler, diyabetliler, sporcular, koşucular, yüksek yoğunluklu egzersiz yapanlar, periferik ödemli insanlar

Diz Altı Çorap

Diz altı çorapları giymek, tarzını renklendirmek ve kıyafetinizi gerçekten etkili hale getirmek için güzel bir aksesuardır. Gardırobunuza daha fazla renk eklemek için iz altı çoraplarını kullanın. Bu çoraplar, yüksek topuklu ayakkabılar veya botlarla birlikte etekler, elbiseler veya şortlarla birlikte giyildiğinde şık görünüyor. Sevimli, rahat veya resmi kıyafetler oluşturmak için üstlerinizin rengini çoraplarınızla eşleştirin. Bu çoraplar ayrıca kış aylarında bacaklarınızı sıcak tutar.

Kimler tercih etmeli?: Kadınlar, erkekler

Soket Çorap

Soket çorapları tüm ayağınızı kaplar ve ayak bileklerinin hemen altına ulaşır. Bu sıcak yaz günlerinde, birçok insan daha az yere temas eden bir çorap tercih ediyor. Düşük bilekli spor ayakkabıları ve diğer rahat ayakkabılarla kolayca kullanılabilir.

Kimler tercih etmeli?: Kadınlar ve erkekler, egzersiz yapanlar

Çorap

Çorap kelimesini sıklıkla kullandığınız versiyondaki çoraplar soket çoraptan biraz daha uzundur. Ayak bileklerinin üstüne çıkarlar. Çoraplar, aşil tendonunun ayakkabılarınızla temas ettiği bölgedeki kabarcıkları önleyecektir. Soket çoraplarına benzer şekilde, sadece stil tercihidir. Biri ayak bileklerinin altında, diğeri üste biter. Yine, bu çoraplar sıcakta giymek için mükemmeldir. Diyabetli olanlar için, sinir hasarı, soğuk ayaklar ve dolaşım bozukluğu gibi ayak sorunları olan kişiler için uygun çoraplar da mevcuttur. Ayrıca ek destek sağlar ve ayakların korunmasına yardımcı olurlar.

Kimler tercih etmeli? Erkekler ve kadınlar, şeker hastaları, düşük kesim tenis veya koşu ayakkabıları giyenler

Bisiklet Çorapları

Bisiklet çorapları en yaygın uzunluktaki çoraplardır. Genellikle spor salonunda ve soğuk kış aylarında egzersiz sırasında giyilirler. Bisiklet boyu çoraplar ayak bileklerinin yaklaşık yarım metresinin üstüne çıkar ve baldırı kısmen kaplar. Bu çoraplar iyi koruma sağlar ve bacakları sıcak tutar. En popüler diyabetik elbise çoraplarından bazıları bu çorabın uzunluğundadır. Bu çoraplar normal çoraplara benziyor. Diyabetli kişilerin ayaklarını korumak için ihtiyaç duydukları ayak konforu sunarlar.

Kimler tercih etmeli? Kadınlar ve erkekler, gündelik veya resmi, diyabetliler, egzersiz, iş fonksiyonları

Uzun Çoraplar

Başlangıçta İskoçya’da erkekler ve kadınlar tarafından giyilirken, şimdilerde kadınlar tarafından tercih ediliyor. Bu çoraplar dizlerin üzerine ve uyluklara uzanır. Bu çoraplar etek, şort ve elbiselerle giymek için uygundur. Tarzınıza biraz parlama eklemek için desenli yüksek uzun çorapları kullanmayı deneyin.

Kimler tercih etmeli? Erkekler, Kadınlar, bacakları sıcak tutmak için, stil katmak için

Babet Çorapları

Geleneksel çoraplardan daha ince ve hafiftirler. Yine de, bu çoraplar hala bir miktar koruma ve ter emilimi sunmaktadır. Bu çoraplar, mokasen veya bot ile giymek için mükemmel değildir.

Kimler tercih etmeli? Erkekler, kadınlar, yazlık ayakkabılarla

Sıklıkla ihmal edimesine rağmen çoraplar hayati bir rol oynar. Çorapların birden fazla amacı olabilir. Bir moda ifadesi olabilirler. Çoraplar ayaklarımızı korur ve bacaklarımızı da sıcak tutar. Bazıları özel günler veya fiziksel aktivite için giyilir. Diğer çorapların giyilmesinin sağlık yararları vardır. Bu yüzden biraz zaman ayırın ve çoraplarınızdan neye ihtiyacınız olduğuna karar verin ve durumunuz için doğru olanları seçin.

Kaynak:

Çorap nasıl onarılır başlıklı yazımızda onarım bölümleri için Süheyla Akel’in Kız Enstitüleri ve Kız Sanat Okulları İlköğretim Okulları İkinci Devre Üçüncü Sınıflar İçin hazırladığı Ev İdaresi III adlı kitaptan faydalanılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu