Country tarzı dekorasyon nedir?

Şık görünümü, doğallıkta ve sadelikte buluyorsanız ve biraz da nostaljik parçalara meraklıysanız country tarzı dekorasyon tam size göre.

Dekorasyonda country tarzı, kır evlerinden ilham alınarak oluşturulmuştur. Önünde upuzun ve yemyeşil çayırların uzandığı, ahırı ve çeşmesi bulunan bir eve sahip olma fırsatınız yoksa hiç değilse evinizi bu tarza uygun dekore ederek içinde yaşamayı dilediğiniz doğal ve ferah ortama kavuşabilirsiniz.

Evinizi country tarzda dekore etmeye karar verdiyseniz, eşya seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı özellikler bulunuyor. Öncelikle, seçilen malzemelerin ve kullanılan renklerin tamamen doğayı yansıtması, yapaylıktan uzak olması gerekmektedir. Kullanılan eşyaların ilk ve en önemli özelliği, mobilyalarda masif hâkimiyeti. Masif, bir nevi ahşap olarak nitelendirilebilir, ancak country stilde kastedilen, üzeri cilalı ya da kaplamalı ahşaptansa saf ağaç görüntüsüdür. Eşyalardaki renk seçimleri de mobilya malzemesi kadar önem taşır. Beyaz, krem, bej, toprak tonları en çok tercih edilen renkler olmakla birlikte kırmızı ve mavinin kullanımı da doğal görünümü bozmamakta, aksine mekânın canlılık kazanmasına yardımcı olmaktadır. Renk seçiminde aşırı parlaklıktan ve yapay görünümden uzaklaşmak gerekir.

Genel dekorasyon ahşap ve beyaz / krem hâkimiyetiyle oluşturulduktan sonra, geriye en az mobilya seçimi kadar önemli olan aksesuarların seçimi gelir. Gelenekselliğin ve kır evi yaşamının yansıtıldığı country tarzı evlerde, yerlerde kilimler, halılar kullanılabilir. Açık renklerde mumlar, büyüklü küçüklü saksı çiçekleri, zarif çiçek desenli, ya da abartıya kaçmadan işlenmiş perdeler evi istenilen tarza daha da yaklaştıracaktır. İmkân varsa salonun köşesinde tuğladan bir şömine ve önüne serilmiş bir kilim ya da bir çift minder ideal bir görünüm oluşturacaktır.

Evin çeşitli yerlerine yerleştirilen çerçeve, ayna, saat gibi aksesuarlar da mutlaka diğer mobilyalarla uyum içinde olmalı, genellikle seramik ya da ahşap tercih edilmelidir. Diğer mobilyalardaki kumaş seçimlerine bağlı olarak, masa örtüleri ya da perdelerde küçük zarif çiçek desenlerinin yanı sıra kırmızı ya da mavi kareli desenler de kullanılabilir.

Country tarz dekorasyonun en mutlu edici özelliği, kullanılan açık renkler ve doğal görünümünü yitirmemiş ahşapların yarattığı ferahlık duygusu ile tüm sadeliğine rağmen dikkatlerden kaçmayan şık görünümüdür. Kır yaşamına gıpta ile bakan, fakat şehrin gürültüsünden kopamayan insanlar country stiliyle bir nebze de olsa kırsal hayata yaklaşmış olurlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu