Country tarzı dekorasyon nedir?

Country dekorasyon “doğallığı” temsil eder. Geçmişten günümüze bir köprü görevi gören country stili, gösterişten uzak ve aynı zamanda da şıktır. Şık görünümü, doğallıkta ve sadelikte buluyorsanız ve biraz da nostaljik parçalara meraklıysanız country tarzı dekorasyon tam size göre.

Dekorasyonda country tarzı, kır evlerinden ilham alınarak oluşturulmuştur. Önünde upuzun ve yemyeşil çayırların uzandığı, ahırı ve çeşmesi bulunan bir eve sahip olma fırsatınız yoksa hiç değilse evinizi bu tarza uygun dekore ederek içinde yaşamayı dilediğiniz doğal ve ferah ortama kavuşabilirsiniz.

Country stili mobilyalar genellikle açık renkli; ceviz, maun gibi ahşap materyallerden oluşur. Mobilyalar, keskin değil, yuvarlak hatlara sahip olmalıdır. Aynı zamanda, koltuklar çok geniş, oturma ve yaslanma yerleri yayvandır. Teraslarda ve bahçelerde bu tarz oluşturulmak istediğinde hasır ve bambu mobilyalar tercih edilir.

Kullanılan kumaş desenleri ise, kareli, çizgili ve çiçek desenleridir. Bu 3 desen göz yormayan renkler ile kolaylıkla bir araya getirilebilir ve evlerinizde doğal bir görüntü yaratabilir.

Tarzın oluşumunda çoğunlukla açık renkler kullanılır. Bu stil, doğadaki naturel renkleri evlerinize konuk eder. Zemin beyaz, mobilyalarınız kahverengi, krem ve pastel renklerinde olabilir ve bu sadelik çiçek dokumalı kumaşlar ile süslenebilir.

Dekorasyon, aksesuarlar ile süslenmek istendiğinde akılları direkt hasır sepetler ve abajurlar gelmelidir. Seramik ve topraktan yapılmış aksesuarlar da kullanılabilir.

Country tarzı dekorasyonda göz ardı edilmeyecek 3 unsur; rahatlık, doğallık ve sadeliktir. Dekorasyon oluşumu esnasında mümkün olduğunca metal ve dijital objelerden uzak durulmalıdır. Mobilyalar kesinlikle dokulu olanlardan seçilmelidir. Doku, gelenekselliği yansıtacaktır.

Evinizi country tarzda dekore etmeye karar verdiyseniz, eşya seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı özellikler bulunuyor. Öncelikle, seçilen malzemelerin ve kullanılan renklerin tamamen doğayı yansıtması, yapaylıktan uzak olması gerekmektedir. Kullanılan eşyaların ilk ve en önemli özelliği, mobilyalarda masif hâkimiyeti. Masif, bir nevi ahşap olarak nitelendirilebilir, ancak country stilde kastedilen, üzeri cilalı ya da kaplamalı ahşaptansa saf ağaç görüntüsüdür. Eşyalardaki renk seçimleri de mobilya malzemesi kadar önem taşır. Beyaz, krem, bej, toprak tonları en çok tercih edilen renkler olmakla birlikte kırmızı ve mavinin kullanımı da doğal görünümü bozmamakta, aksine mekânın canlılık kazanmasına yardımcı olmaktadır. Renk seçiminde aşırı parlaklıktan ve yapay görünümden uzaklaşmak gerekir.

Genel dekorasyon ahşap ve beyaz / krem hâkimiyetiyle oluşturulduktan sonra, geriye en az mobilya seçimi kadar önemli olan aksesuarların seçimi gelir. Gelenekselliğin ve kır evi yaşamının yansıtıldığı country tarzı evlerde, yerlerde kilimler, halılar kullanılabilir. Açık renklerde mumlar, büyüklü küçüklü saksı çiçekleri, zarif çiçek desenli, ya da abartıya kaçmadan işlenmiş perdeler evi istenilen tarza daha da yaklaştıracaktır. İmkân varsa salonun köşesinde tuğladan bir şömine ve önüne serilmiş bir kilim ya da bir çift minder ideal bir görünüm oluşturacaktır.

Evin çeşitli yerlerine yerleştirilen çerçeve, ayna, saat gibi aksesuarlar da mutlaka diğer mobilyalarla uyum içinde olmalı, genellikle seramik ya da ahşap tercih edilmelidir. Diğer mobilyalardaki kumaş seçimlerine bağlı olarak, masa örtüleri ya da perdelerde küçük zarif çiçek desenlerinin yanı sıra kırmızı ya da mavi kareli desenler de kullanılabilir.

Country tarz dekorasyonun en mutlu edici özelliği, kullanılan açık renkler ve doğal görünümünü yitirmemiş ahşapların yarattığı ferahlık duygusu ile tüm sadeliğine rağmen dikkatlerden kaçmayan şık görünümüdür. Kır yaşamına gıpta ile bakan, fakat şehrin gürültüsünden kopamayan insanlar country stiliyle bir nebze de olsa kırsal hayata yaklaşmış olurlar.

Country Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Country tarzı dekorasyon, kırsal yaşamı konu alır. Şatafattan uzak bir dekorasyon stili olmasıyla doğru orantılı olarak, apartman dairelerinde sıklıkla uygulanır.

 • Country tarzının ikonlaşmış dekorasyon öğeleri arasında; antika kitaplar, antika eşyalar, beyazın hakim olduğu renk seçenekleri, kadife yastıklar, koleksiyonlar, taze çiçekler bulunur.
 • Duvarlarda, boya yerine duvar kağıtları kullanılır.
 • Zemin seçiminde, genellikle doğal görünüm yaratacak ahşap parkeler kullanılır.
 • Antika ve koleksiyon, önemli bir yer tuttuğu için, duvarlara monte edilebilecek uzunlu kısalı raflarda, bolca sergilenir.
 • Beyaz ve açık tonlarla kontrast oluşturabilecek, mavi, kırmızı, bordo ve koyu kahve tonları, yastık ve döşeme örtülerinde kullanılır.
 • Mobilya seçiminde, modern çizgilerden uzak durulmalıdır. Mümkün olduğunca, klasik çizgilere sahip eşyalar seçilmelidir. Klasik görünümlü ahşap ve ferforje ağırlıklı mobilyalar tercih edilebilir.
 • Minderleri büyük, oturmaya ve üzerinde uzun zaman geçirmeye elverişli koltuklar seçilmelidir.
 • Mobilyaların kumaş seçiminde, keten kumaşlara ağırlık verilir. Yün battaniyeler ve el örgüleri de, döşemeleri korumak ve estetiği arttırmak için kullanılır.
 • Kumaş desenlerinde, sade, ekose ve çizgili desenler tercih edilir.
 • Hasırın önemi büyüktür. Hasırı, çerçevelerde, sepetlerde, gazeteliklerde, bardak altlıklarında, kutularda kullanabilirsiniz.
 • Küçük halılar, country tarzı evin tamamlayıcısıdır.
 • Doğal taş görünümlü bir şömine, country tarzını güçlendirecektir.
 • Aydınlatmanın yeterli olduğundan ve odaya ferahlık kattığından emin olunmalıdır. Ferforje ayaklı abajurlar kullanılabileceği gibi, ferforje avizeler de tercih edilebilir.
 • Duvarlara, klasik resimler, eskitilmiş çerçevelerle asılabilir. Ancak, modern ve sürrealist sanat akımlarından kaçınmak gerekir.
 • Aksesuar olarak; yöresel eski küpler, işleme demir ferforjeler, eski cam eşyalar, bakırlar, porselenler, kareli kumaşlar, ketenler, danteller, eskitme kulplar ve deriler kullanılabilir.

Modern oda kokuları ve oda spreyleri kullanmak yerine, seramik bir vazoya çiçek koymak tercih edilmelidir.
Yukarıdaki ipuçları ile, country dekorasyon havasını daha yoğun olarak hissedebilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu