Çuha Çiçeği Saksıda Nasıl Yetiştirilir?

Kış bahçelerinin en çok göze çarpan çiçeği Çuha, canlı renkleriyle ortamı hareketlendirir.

Ocak başından, mayıs ayının sonuna kadar üzeri çiçekli kalır.  Çuha, Çuhaçiçeğigiller familyasındandır ve anavatanı Çin’dir. Boyları 15-20 santimetreye kadar olan türleri vardır. Çiçek tarhları ve saksıda kullanılabilir. Pencere önlerinde kullanıldığında ise, şık ve canlı bir görüntü elde edilebilir. Verimli ve nemli toprakta çuha çiçeği mutlu olur. Az güneşli ortamlarda ise daha çok gelişir.

Soğuk havayı çok seven çuha çiçeği, kış aylarında evde bakmak için ideal bir bitkidir. Çok şiddetli olmadığı sürece güneş ışığını sever, ancak en iyi gelişimi yarı gölge ortamlarda gösterir. Soğuk havada çiçeklenir ve renk seçeneği fazladır.

Ocak-Mayıs ayları arasında rengârenk çiçekler sunan çuha çiçeği, çok yıllık, dayanıklı, otsu bir bitkidir. Açmış olduğu turuncu, sarı, mor, beyaz, pembe veya kırmızı çiçekleri, ortama güzel bir koku yayar. Geniş saksılara dikilmesi gereken çuha, nemli toprakları sever; ancak aşırı miktarda su verilmemelidir.

Kışın, açan çiçekleri yerinden sökmezseniz, yeşil yaprakları tüm yaz sizinle kalır. Kırmızı, sarı, mor, pembe ve beyaz renklerde demetler halinde açan çuha, nemli toprakları sever.

Çuha Çiçeği Bakımı

Çuha çiçeği evde kış aylarında bakmak için idealdir. Soğuk havada çiçeklenir. Çok şiddetli olmadıkça güneş ışığını sever. Ama en iyi gelişimini yarı gölge ortamlarda sağlar. Geniş saksılara dikilmelidir. Renk seçeneği fazladır. Nemli toprağı sever, ancak aşırı su verilmemelidir.

Çuha Çiçeğinin Bakımı

Su isteği: Çuha çiçeklerinin saksı toprağı daima nemli olacak şekilde sulanmalıdır.

Toprak isteği: Çuha çiçeklerine uygun toprak için bahçe toprağına eşit miktarda yerkömürü ile kil eklenir.

Gübre isteği: Çuha çiçeklerine iki haftada bir sıvı gübre verilmelidir.

Işık isteği: Çuha çiçeği bitkisi doğrudan gelen ışığa maruz bırakılmamalıdır. Aydınlık yerler tercih edilmelidir.

Isı isteği: Çuha çiçeği bitkisi serin ortamları sever. Aynı zamanda havadar olmalıdır. Kış mevsiminde ısı 10 santigratın altına düşmemelidir.

Üretimi: Çuha çiçeklerinin tohumları toz gibi ve küçüktür. Üretmek için tohumlarından faydalanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu