Dağınık Ev Nasıl Toplanır?

Dağınık ev nasıl toplanır? Yaşam alanlarında oluşan gereksiz dağınıklar can sıkmasın. Basit önlemler sayesinde evinizde düzeni sağlayın. Evim çok dağınık ne yapabilirim? Siz de devamlı bu soruyu soruyorsanız işte size cevabı.

Evinizdeki dağınıklığı motivasyon ve doğru planlamayla ortadan kaldırabilirsiniz. Zamanında toplanmayan bir ev, daha sonra içinden çıkılmaz bir dağınıklığa neden oluyor. Dağınıklıktan korkmayın, birkaç ipucuyla daha rahat çalışabilirsiniz.

Odalarda, ortalığı karıştıran eşyaları ortadan kaldırmak artık çok kolay hale geldi. Özellikle, giyim odalarında kullanılacak olan puf sandıklar ile eşyalara yeni yerler açın. İki ya da üç boyutlu asılabilir dolaplar kullanmayı tercih edin. Böylece kıyafetlere yeni köşeler hazırlayın. Sürgülü dolap kullanarak ise, yer tasarrufu sağlayın. Evin girişinde çekmeceli bir dolap kullanın. Böylece küçük eşyaları muhafaza edin.

 • Rahat hareket edebilmek için, üstünüze eşofman gibi hareketinizi engellemeyecek kıyafetler giyin. 
 • Öncelikle bir plan yapın. Yaptığınız plan dahilinde hareket edin. Küçük parçalardan, büyüğe doğru hareket edin. Bir buçuk saat ev toplamak için ideal bir süre. İşlerinizi bir buçuk saatte bitebilecek gibi planlayın. 
 • Her yarım saatte bir, kendinize dinlenmek için 15’er dakika zaman ayırın. 
 • Tüm evi ya da odayı birden toplamanız mümkün değil. Toparlamaya odanın belli bir köşesinden başlayın. Mesela, yatak odanızı toplayacaksanız, işe dolabınızı düzenleyerek başlayabilirsiniz. 
 • Dağınık ev toplamaya başlamadan önce, psikolojik olarak kendinizi bu işe hazırlayın. Rahat hissederseniz, daha kolay çalışırsınız. Üstünüzde bu işe uygun, rahat bir giysi olsun.
  • Dağınıklığın ortasından başlarsanız, işin içinden çıkmanız daha zor olur. Sistemli çalışın. Önce bir köşeden, küçük eşyaları toplayarak başlayın.
  • Yarım saat aralıklarla mola verirseniz hem yorulmazsınız, hem de sıkılıp işi yarıda bırakmazsınız.
  • İşi bir zorunluluk olarak görmek yerine, hobi olarak görmeyi deneyin. İş bitince, evinizin güzel görüneceğini düşünerek kendinizi motive edin.

Bu öneriler sayesinde dağınıklık artık kabus olmaktan çıkacaktır.

Dağınık ev
Dağınık ev

Nasıl Hızlı Ev Toplanır?

Ev düzeni için evin tüm odalarını sırasıyla ve belirli bir metot dahlinde ele almak gerekir. Bu çalışmayı sıra ile tüm odalar için gerçekleştirdikten sonra da, evin sürekli düzenli kalması için belirli aralıklarla tekrar etmek önem taşır.

Ev düzenini sağlamak için her zaman takip edebileceğiniz bir metot ile belirli aralıklarla gerekli düzenlemeleri yaparak, her şeyin yerli yerinde olduğu bir eve kavuşabilirsiniz. Bu metodu evin her odası için sıra ile uygulayarak ve aynı çalışmayı belirli aralıklarla tekrar ederek, evinizin tam da istediğiniz düzene sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Ev düzeni ile ilgili metodu kısaca; keşif, planlama ve uygulama olarak üç adımda özetleyebiliriz. Bu üç adımı takip ederek, evin her odasını sırası ile düzene sokabilirsiniz.

 1. Adım: Keşif – Birinci adımda, evinizin hali hazırdaki durumunu değerlendirmeniz gerekir. Bu adımda mevcut problemler belirlenerek, işinize yarayan ve yaramayanlar listelenir. Keşif yaparken, evinizi dolaşarak, oda bazında problemli alanları belirlemeniz gerekir.

2. Adım: Planlama – Evinizin odalarındaki problemli alanları belirledikten sonra, hedeflerinizi netleştirerek, bu hedeflere ulaşabilmek için yapmanız gerekenleri planlamanız gerekir. Hedefleri belirlerken, spesifik olun ve gerçekçi hedefler koyun. Daha sonra da, her bir hedefe ulaşabilmek için yaptığınız planı netleştirin. Bir defter ya da kağıda, oda bazında tüm hedeflerinizi ve bu hedeflerle ilgili planlarınızı yazın.

3. Adım: Uygulama – Üçüncü adımda, daha önce belirlediğiniz hedefler doğrultusundaki planlamanızı hayata geçirmeniz gerekiyor. Uygulama yaparken, belirli bir sorunu ortadan kaldırmak için belirlediğiniz hedeflerin her birini sırası ile yine sizin belirlediğiniz planlama dahilinde gerçekleştirin.

Ev düzeni metodunu her oda için ayrı ayrı uygulamanız, birkaç hafta içinde hedeflediğiniz düzene kavuşmanızı mümkün kılar. Yorulduğunuzu hissettiğinizde, düzenlemesi biten bir odadan diğerine geçmeden araya birkaç günlük süre koyabilir, kendinizi yeniden iyi hissettiğinizde, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ev düzenini sağlamakta önemli olan, evi bölümlere ayırarak, programlı bir şekilde, metot dahilinde ilerlemek ve aynı çalışmayı belirli aralıklarla tüm ev için tekrar etmektir. Bu şekilde, evinizde daima hayal ettiğiniz düzene kavuşabilir ve bu düzenin sürekliliğini sağlayabilirsiniz.

Dağınık Evler İçin Pratik Çözümler

Evinizin düzenini sağlamak için mevcut eşyalarınızı elden geçirerek, yepyeni bir atmosfer yaratabilirsiniz. Evde düzeni sağlamak ve bu düzen halini sürekli kılmak için bu son derece ekonomik fikirleri hayata geçirebilirsiniz. İşte dağınık ev için pratik çözümler:

Orta masanızı elden geçirin

Masayı cilalayabilir ve üzerinde sergilediğiniz eşyaları elden geçirebilirsiniz. Masanın üzerindeki eşyalarda fazlalıklardan kurtulun. Sadece birkaç özel eşyayı bırakın ve bunların da masa üzerindeki dizilimlerine özen gösterin.

Oturma eşyalarının yerlerini değiştirin

Evdeki oturma eşyalarınızın yerlerini değiştirerek, evin düzenini yeniden sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ev dekorasyonuna yenilik getirmiş olursunuz. Oturma odanızdaki koltuğu yatak odanıza alabilir, bebek odasındaki sallanan sandalyeyi, balkona taşıyabilirsiniz.

Buzdolabınızın kapağını düzenleyin

Buzdolabınız ankastre değilse, kapak üzeri çok eğlenceli bir alan olabilir. Buzdolabınızın kapağındakileri baştan aşağı yenileyin. Fotoğraflar, davetiyeler, notlar ve her ne varsa, yenilendiğinde, yepyeni bir alan kazanmış olursunuz.

Bitkilerinizin yerini değiştirin

Bitkilerinizin özelliklerini göz önünde bulundurmak şartıyla, evin içindeki yerlerini değiştirin. Sahip olduğunuz tüm iç mekan bitkilerini yeni bir gözle elden geçirin. Her biri için daha uygun bir lokasyon olup olmadığını keşfedin.

Abajurlarınızı temizleyin

Abajurlarınızın iç ve dışını detaylı bir şekilde temizleyerek, özellikle abajur başlıklarının içinde biriken tozlardan kurtulun. Böylece evdeki ışığın kalitesini arttırmış olursunuz.

Dolaplarınızı düzenleyin

Dolaplarınızı elden geçirin. Havlu ve çarşaflarınızı yeniden katlayın. Renk uyumlarına göre dizin. Favori parçalarınızı görünür kılarak, dolap içlerinizin de düzenli ve şık görünmesini sağlayın.

Kitaplarınızı düzenleyin

Kitaplarınızı elden geçirirken, konularına ve renklerine göre düzenlemeye dikkat edin. Kütüphanenizin şık görünmesi için aralara dekoratif parçalar yerleştirebilir, bazı kitaplarınızı yatay olarak dizerek, kitaplığınıza hareket katabilirsiniz.

Duvarlarınızdaki sanat eserlerinin yerlerini değiştirin

Duvarlarınızda asılı sanat eserlerinin yerlerini değiştirerek, farklı duvar renklerinin ve ışık açılarının sanat eserleri üzerindeki değişik etkilerinin de keyfini çıkartabilirsiniz. Uygun olanları birlikte gruplayabilir, yepyeni gruplamalar oluşturabilir ya da minimalist tek parçalı uygulamalar deneyebilirsiniz.

Pencerelerinizi temiz tutun

Pencerelerin temizliğine dikkat ederek, doğal ışığın eve girişini garantilemiş olursunuz. Evdeki doğal ışık sadece evdeki eşyaları değil, atmosferi de canlandırır.

Evdeki mevcut eşyaları yeniden gözden geçirip, bazı değişiklikler yaparak, yepyeni bir atmosfer yaratabilir, farklı tarzlar keşfedebilrsiniz. Bu düzenlemeyi belirli aralıklarla tekrar ederek, hiç para harcamaksızın, evin yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

En Sık Dağılan Yerler Nasıl Düzenli Tutulur?

Evinizin çabuk dağılan yerleri için öneriler:

Sezonluk kıyafetlerinizi, açık raflardan kaldırıp, yatak altlarına veya çatıya koyun. Daha sık kullandığınız kıyafetleri, dolapların ön kısmına yerleştirin. Spor malzemeleri ve çocuklarınızın bisikletleri gibi yer tutan eşyaları da çatı katına veya bodrum katına koyun. Bu şekilde, hem temiz, hem de düzenli bir görünüm elde etmiş olacaksınız. Nadiren kullandığınız ayakkabıları, yatak odasındaki dolaplara yerleştirin. Girişteki portmantoda, günlük ayakkabılarınızı bulundurun. Kirli sepetlerini aile bireylerinize özel olarak alın ve isimlerini yazın. Bu şekilde, hem düzeni sağlamış, hem de aile fertlerine düzen alışkanlığı kazandırmış olacaksınız.

Bu öneriler sayesinde, evinizi daha düzenli hale getirebilirsiniz.

Çocuk odası nasıl toplanır?
Çocuk odası nasıl toplanır?

Çocuk Odası Nasıl Toplanır?

Evdeki dağınıklık, kaos ortamına yol açıyor. Çocuk odaları ise dağınıklığın en fazla olduğu odalar. Oyuncaklar, kitaplar, giysiler hep bir karmaşıklık yaratıyor.

Çocuk odasındaki dağınıklığı toplamak için, etrafa dağılmış oyuncakları büyük bir oyuncak sepeti alıp, içine doldurun.  Çorapları, daha kolay kullanım için, renkli puflar alarak içine yerleştirin. Çocuğunuz için de teşvik edici bir sistem olacaktır. Evdeki evrak dağınıklığını toplamak  için, renkli ve isimlendirebileceğiniz dosyalar alın. Faturalarınızı dosyalayarak kaybolmalarını engelleyin.  Mutfağınıza veya antreye, hatırlatma panosu asarak, unutabileceğiniz olayları ve belgeleri asıp, gözünüzün önünde olmalarını sağlayabilirsiniz. Evinizi pratik çözümlerle daha kullanışlı hale getirin.

Düzenlemek için birkaç ipucu işinize yarayacak:

 • Benzer objeleri bir araya toplayarak işe başlayabilirsiniz. Giysileri bir yere, oyuncakları ise başka bir yere ayırın. Bu, daha sistemli ve hızlı toparlanmanızı sağlar. 
 • Dağınıklığı düzenlerken, çocuğunuzun da size yardım etmesini isteyin. Böylece, dağınıklığı toplarken yorulacak ve bir dahaki sefere odasını daha düzenli kullanacaktır. 
 • Kirli çamaşırları kirli sepetine, temizleri hızlıca katlayıp dolaba yerleştirin. Giysiler ortadan kalktığı zaman, oda daha rahat çalışılabilir hale gelir. 
 • Odayı düzenlerken, toz almak, yer süpürmek gibi temizlik işlerini de yapın. Böylece düzenli oda, aynı zamanda temiz olur ve ayrıca temizliğe gerek kalmaz. 

Evinizi ve çocuğunuzun odasını, bu ipuçları sayesinde sürekli düzenli tutun. 

Antre Nasıl Düzenli Tutulur?

Yapılacak birkaç küçük işlemle antreler rahat bir nefes alsın. Evinizin giriş kısmını kendi zevkinize göre fonksiyonel hale getirin.

İlk önce yapılması gereken, dağınık ev hangi sebeple dağılıyor bunu tespit etmek. Dağınıklığa sebep olan eşyaların ortadan kaldırılmasıdır. Ayakkabılar için, özel dizayn edilen raf sistemleri kullanılabilir. Fatura veya evraklar için kapaklı kutular tercih edilebilir. Antre doğal ışığı az alıyorsa, tavanda fazladan aydınlatmalar kullanılabilir. Fazla ışık almayan yerler daha küçük görünür. Koyu renk zemin kiri daha az gösterir. Ferah bir görünüm için ise nötr tonlar tercih edilebilir.

Evinizde, ilk göze çarpan yerlerden biri giriş kısmıdır. Genellikle portmanto koyularak doldurulan bu bölümü, küçük ve sade eşyalarla daha fonksiyonel hale getirilebilirsiniz. Girişteki duvarın önünde, küçük bir oturma bölümü yapabilirsiniz. Oturma bölümünün üst kısmına, mont ve ceketlerinizi asmak için dekoratif askılıklar asabilirsiniz. Bu şekilde, portmanto gibi büyük bir mobilyayı giriş kısmına koyarak, yeri daraltmamış olursunuz. Hazırlayacağınız oturma bölümü, duvara monte edilmiş bir oturak ya da tekli koltuk şeklide olabilir. Askılıkların arasına veya yan tarafına ayna koymayı unutmayın. Dekoratif bir boy aynası ya da duvar aynası, giriş kısmının dekorasyonunun tamamlayacaktır. Küçük raflar yerleştirin. Duvara monte edilmiş raflara, anahtarlık, şemsiye gibi sık kullandığınız eşyaları koyabilirsiniz.

Evinizin büyüklüğünü göz önüne alarak, giriş kısmını dekore edin. Bu şekilde evinizin görünümünün nasıl değiştiğini fark edeceksiniz. Antrelerin toplu ve ferah görünümü birkaç küçük adımla mümkün olabilir.

İşte dağınık ev bu şekilde pratik olarak toplanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu