Dantel nasıl temizlenir?

Hepimizin bildiği üzere, danteller geçmiş dönemlerde ev dekorasyonunda önemli bir yer kaplıyordu. Hatta öyle ki, yatak örtüsü, yemek örtüsü olarak kullanılmanın yanı sıra; televizyon ve telefon üzerlerinde dahi kullanılıyordu.

Danteller, günümüzde ev dekorasyonunda eskiye oranla çok daha az tercih edilseler de evlerinde dantel ile şıklık yaratmaya devam eden birçok kişi var.

Dantellerin temizliğinde ise, uygulanabilecek birden çok yöntem bulunuyor. Burada dikkat edilmesi gereken ilk unsuru ise; son derece narin olan dantellerin temizliğinde kesinlikle ağartıcı madde kullanılmaması oluşturuyor.

Dantel temizleme yöntemleri

Danteller ince ince dokunduğu için, kopma ve yıpranma ihtimalleri vardır. Bu nedenle, makinede yıkamak yerine, elde yıkamak tavsiye edilir.

Dantel temizliği son derece kolaydır. Eğer dantel üzerinde leke yoksa, 2 litre suya az miktarda çivit konulup ardından yıkanacak dantel, bu su içerisinde bir süre bekletilir. Dilenirse, çivide bir çorba kaşığı limon da eklenebilir.

Su içerisinden çıkarılan ve iyi bir şekilde durulanan dantel, bir havlu üzerinde kurumaya bırakılır ve ardından nemli haldeyken ütülenir. Ütüleme esnasında dantel üzerine, bir ütü bezi sermekte fayda vardır. Lekeli olan danteller ise, dikkatli bir şekilde çitilenmeli ve ardından yukarıda saydığımız işlemler yapılmalıdır.

Sandıktan çıkan sararmış danteller

Sararmış dantellerin temizliğinde tuz veya süt kullanılabilir.

Dantel, içerisine bol miktarda tuz konulan ılık suda ortalama 3 saat bekletilir. Ardından soğuk su ile iyice durulanır ve bir havlu üzerinde kurumaya bırakılır.

Diğer yöntemde ise, ılık süt içerisine 2 adet kesme şeker konulur ve dantel, bu karışımın içerisinde yavaşça ovalandıktan sonra iyice durulanır. Ardından, tekrar tuzlu suda 3 saat bekletilir ve durulandıktan sonra havlu üzerinde kurumaya bırakılır.

Ilık süt ve dantelin nemliyken kızgın ütü ile ütülenmesi, dantel için doğal kolalama yöntemleridir. Bu yöntemler sayesinde zor gibi görünen dantel temizliği, en basite indirgenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu