Dekorasyonda akvaryum kullanımı

Akvaryum, hem balık bakmaya, hem de ev dekorasyonuna yardımcı olur. Suyun bereketini ve dinginliğini eve yansıtan akvaryum aynı zamanda, izleyicisine büyük bir huzur verir. 

Akvaryumun, fanus, tatlı su balığı akvaryumu, tuzlu su balığı akvaryumu, silindir ve duvara gömülü akvaryum olmak üzere birbirinden farklı çeşidi vardır. Bunlar arasında seçim yaparken önemli olan, bakılacak olan balığın türü ve akvaryumun temizliğinin kolay olmasıdır.

Akvaryum dekorasyonu için öneriler

Akvaryum ile evde bambaşka bir görüntü yaratmak mümkündür. Özellikle duvara gömülü akvaryumlar bunun için oldukça idealdir.

  • Tatlı su akvaryumunu dekore ederken; batık gemi, hazine sandığı, dalgıç gibi çeşitli hazır dekoratif objeler kullanılabileceği gibi, doğal bitkiler ve süngerler de kullanılabilir. 
  • Doğadan bulunan güzel şekilli taşlar, akvaryumun dibine yerleştirilebilir. Bu taşlar, yalnızca dekoratif amaçlı değildir; balıkların saklanmasını ve korunmasını da sağlar. 
  • Gerçek bitki yerine, yapay bitkiler kullanılabilir. Bunların en büyük avantajı, kolay temizlenebiliyor oluşudur.

Akvaryumun yerleştirileceği yer

Akvaryumun yerleştirileceği yer, balıkların sağlığı için önem taşır. Bu nedenle, çok soğuk veya çok sıcak olan bölgelere yerleştirilmemesinde fayda vardır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, akvaryumun yerden yüksekliğinin 50 cm altında olmaması gerektiğidir.

Akvaryum temizliği

Standart bir akvaryum bakımı, 3 haftada bir 3 ayda bir olmak üzere iki aşamada yapılmalıdır. 3 haftada bir yapılan bakımda, genelde fiziksel ve basit kimyasal bir temizlik yapılmasında fayda vardır. Bunun için önce ısıtıcı ve varsa fişi çekin ve soğuması bekleyin. Ardından ısıtıcıyı, akvaryumdan çıkarın. Sert sünger ile akvaryumun camlarını temizleyin. Akvaryum suyunun dörtte birini alın ve yerine temiz su koyun. Aynı işlemi,  3 ayda bir akvaryum kumuna dezenfektan karıştırarak yapın.

Akvaryuma, kesinlikle direkt musluk suyu konulmamalıdır. Bunun yerine, dinlendirilmiş su kullanılmalıdır. İdeal su sıcaklığı ise, 26 derece olmalıdır. Suda mikrop oluşumunu engelleyen dezenfektanların da kullanımı ihmal edilmemelidir.

İçerisinde farklı renklerde balıklar besleyeceğiniz akvaryum ile evinizde doğal ve sakin bir dekor yaratabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu