Dekorasyonda deniz kabuğu kullanımı

Her yıl yaz tatilinden, değişik boyutlarda ve desenlerde onlarca deniz kabuğu ile döneriz. “Elbet bir şekilde değerlendiririm” diyerek toplanılan bu deniz kabuklarının, genellikle eve gelindiğinde nasıl değerlendirileceği bilinemez. Oysa tamamen doğal olan bu nesneleri, dekorasyonun bir parçası haline getirmek oldukça basittir.

Saksılarınızı süsleyin

Kullanmaktan sıkıldığınız veya dış yüzeyi eskimiş saksılarınızı, deniz kabukları ile süsleyebilirsiniz. Bunun için, saksınızı alın ve kuvvetli bir yapıştırıcı yardımıyla kabukları saksıya yapıştırın. Dilerseniz, kabukların arasına farklı renklerde boncuklar ve denizyıldızları da yapıştırabilirsiniz.

Fotoğraf ve ayna çerçevelerinizi baştan yaratın

Dekorasyonda etkileyici bir görüntü elde etmek istiyorsanız, fotoğraf ve ayna çerçevelerinizi deniz kabukları ile süslemeyi deneyin. Ancak bu işlemi yapmadan önce, seçeceğiniz yapıştırıcının çerçeve malzemesine uygun olup olmadığını iyice araştırın. Aksi halde, kabuklar belli bir süre sonra çerçeve üzerinden düşecektir.

Vazoları farklı şekillerde değerlendirin

Büyüklü küçüklü birden çok cam vazoyu, evinizin bir köşesinde bir araya getirin. İçine kum, onun üzerine de deniz kabuklarını yerleştirin. İsterseniz, kum yerine su bile kullanabilirsiniz. İşlemin ardından ortaya ne kadar naturel bir görüntü çıktığını siz de fark edeceksiniz.

Cam fanus, mum ve deniz kabukları

Cam fanusunuzun içine büyük bir mum yerleştirin ve zeminini de deniz kabukları ile süsleyin. Dilerseniz bu kabukları, mum ile aynı veya uyum gösterecek başka herhangi bir renge de boyayabilirsiniz. Ancak, dikkat edin fanusun camı mum ısısına dayanabilecek kalınlıkta olsun.

Rüzgâr çanı yapın

Evinizde ya da bahçenizde kullanabileceğiniz rüzgâr çanını, deniz kabukları ile yapabilirsiniz. Bunun için, önce bir matkap yardımıyla kabukların alt ve üst kısımlarında küçük delikler açın. İp üzerinde bu kabukları tek sıra halinde olacak şekilde birleştirin. İpleri üst kısımda birleştirmek için de, bir denizyıldızından faydalanabilirsiniz. Denizyıldızının her bir kolunun ucunda yine matkap ile delikler açın ve üzerinde deniz kabuklarının olduğu ipleri bu deliklere yerleştirin.

Kendi kaleminizi yaratın

Kaleminizin arka ucunu, silikon yardımı ile deniz kabuğunun içine yapıştırın. Özellikle tahta kalemler, daha güzel bir görüntü yakalanmasını sağlayacaktır.

deniz-kabugu-boyamaDeniz kabuklarını dekorasyonda kullanma yöntemleri bu kadarla sınırlı değildir. Örneğin; kabukları, başka hiçbir ürüne dâhil etmeden sofraları süsleme amaçlı kullanabilirsiniz. Kabuğun boyutu biraz büyük ise, içine mum bile yerleştirebilirsiniz. Bunun dışında, kabukları ojeler yardımıyla boyayabilir ve duvar, masa, dolap ya da dilediğiniz başka herhangi bir yere kolaylıkla yapıştırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Merhaba,

      Beyaz sirkeyi bir kaşık karbonat ile karıştırın. Deniz kabuklarını bu macunla ovalayın. Ardından yıkayın. Kolaylıklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu