Dekorasyonda Fonksiyonel Alan Sağlama Yöntemleri

Küçük evlerin dekorasyonunda bir metrekareyi bile işlevsel kullanabilmek çok önemlidir. İşlevsel bir tasarım için de geniş bir mekana sahip olmak gerekmiyor.

Yalnız yaşayanlar ya da kalabalık olmayan aileler hem ekonomik sebepler hem de küçük evlerin çoğalması dolayısıyla küçük evlerde yaşamayı tercih etmektedirler. Özellikle stüdyo daireler son zamanlarda daha çok talep görüyor. Fakat bu da beraberinde yer sorununu getirebiliyor.

Bütün eşyaları daha dar bir alana sığdırma ihtiyacı tasarımcıları daha fonksiyonel ve taşınabilir eşyalar tasarlamalarını sağlıyor. Eğer küçük bir eviniz varsa doğru mobilyaları seçerek evinizi dilediğiniz işlevsellikte dekore edebilirsiniz.

Birleşik Mobilyalar

kids-room-design3
Görsel: home-designing.com

Kitaplık, yatak, masa gibi birkaç mobilyayı bir arada sunan birleşik mobilyalar daha az yer kapladıkları için küçük evler için idealdir. Katlanabilir yatak seçeneği de olan bu tip mobilyalar, ideal bir yerleşim imkanı sağlar. Özellikle çocuk odalarında çocuğa oyun alanı açmak için iyi bir tercih olabilir. Bu mobilyayı hazır olarak alabileceğiniz gibi dilediğiniz ölçülere uygun olarak marangoza da yaptırabilirsiniz.

Taşınabilir Paravanlar

folding-screen-04
Görsel: brabbu.com

Geniş fakat biçimsiz odalar için en pratik ve kurtarıcı dekorasyon öğesi paravandır. Özellikle dikdörtgen bir salonunuz varsa salonu ikiye ayırmak için paravandan faydalanabilirsiniz. Dilediğiniz yerinden ikiye ayırdığınız odayı farklı işlevler için kullanabilirsiniz. Bu paravan taşınabilir olduğu için dilediğiniz zaman dekorasyonda değişiklik de yapabilirsiniz.

Modüler Mobilyalar

sofabed
Görsel: minimalisti.com

Bir eşyada birden çok özellik barındıran mobilyalar sadece küçük evlerde değil, geniş evlerde de kurtarıcı olabilmektedir. Baza özellikli yataklar, yatak olabilen koltuklar, sandıklı masalar, çekmeceli sehpalar kitaplık ve raflı televizyon üniteleri… modüler mobilyalardır. Özellikle eşya depolama ihtiyacı olan alanlarda bu tip mobilyalar tercih edilmelidir.

Alan Tasarrufu Sağlayan Ürünler

Katlanabilir Sandalye
Görsel: ifitshipitshere.com

Katlanabilen masa ve sandalyeler ya da iç içe geçebilen eşyalar bu gruba dahildir. Küçük bir balkon için katlanabilir masa ve sandalye doğru seçim olacaktır. Duvara monte ve katlanabilir masalar küçük mutfaklı evler için idealdir. Katlanabilir çalışma masası çocuk odalarında yer açılmasını sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu