Ev Dekorasyonunda Kırmızı Renk Kullanımı

Pantone bu yıl dekorasyonda kırmızı rengin ön plana çıkacağını öngörüyor. Dekorasyonda kırmızı renk kullanımı ile farklılık yaratılabilir.

Kırmızı, çok güçlü ve etkileyici bir renktir, kullanımı cesaret ister. Ev dekorasyonunuzda kırmızıyı kullanmak istiyorsanız şunlara dikkat edin:

  • Eğer fazla risk almak istemezseniz, sadece aksesuarlarda kırmızıyı tercih edin.
  • Kırmızı rengin tonları da, farklı etkiler yaratır. Kahveye kayan kırmızı tonları, daha ağır bir hava yaratırken, pembeye kayan daha canlı kırmızılar, daha ferah ve canlı bir ortam yaratır.
  • Antre veya banyo gibi daha küçük mekanlarda, sadece kırmızıyı kullanarak cesur bir adım atın. Kırmızının değişik tonlarıyla yapacağınız kombinler güçlü bir tarz yaratacaktır.
  • Eskiyen, kullanmadığınız tahta sandalyeleriniz varsa bunları tamamen kırmızıya boyayın. Böylece yepyeni ve capcanlı olurlar.
  • Düz beyaz zeminde, kırmızı aksesuarlar veya kırmızı zeminde, beyaz aksesuarlar çok şık durur ve dikkat çeker. Evinizin odak noktası olmasını istediğiniz objeleri, bu iki rengin gücünü kullanarak vurgulayabilirsiniz.
  • Kiremit tonlarında kırmızılar da çok çekicidir. Salonunuzda bu rengi kullanın. Böylece, davetkar bir ortam yaratmış olursunuz.

Kırmızı mobilya almak, cesaret işidir ancak evinizde çok şık durur. Ahşap zemin ve kum rengi duvarlarla, kırmızı koltuklar çok iyi uyum sağlar.

Kırmızı güçlü bir renk olduğu için, bulunduğu ortama canlılık ve hareket kazandırır. Bu yüzden, sadece tek bir kırmızı objeyle bile odalarınızı canlandırabilirsiniz. Büyük kırmızı bir vazonun içine koyacağınız beyaz papatyalarla, canlı bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Yemek odası ya da salonda kırmızı kullanımı ideal bir renk olabilir. Kırmızı mobilyalar ya da objeler ile mekânda odak noktaları oluşturulabilir.

Mekanda doğal ahşap renkleri ya da açık renkler bulunuyorsa, kombinde fazla yoğun olmayan kırmızıların bulunduğu bir tablo ya da bir aydınlatma kullanılması önerilir. Bu sayede, ihtişamlı bir görüntü elde edilebilir.

Mekanda kırmızı desenli duvar kağıdı da kullanılabilir. Bu renkte duvar kağıdı, mekandaki tüm duvarlara uygulanacağı zaman, duvarların tablo gibi eşyalar ile hareketlendirilmesi önerilir. Böylece, kırmızının baskın etkisi kırılabilir. Kırmızı tonlarında ve farklı desenlerde duvar kağıdı, sadece bir duvarda da kullanılabilir.

Kırmızı renk; berjer, kitaplık, puf gibi mobilyalarda tercih edilerek de, çarpıcı bir etki yaratılabilir.

Siz de bu öneriler ile yaşam alanlarınıza kırmızıyı taşıyarak bu rengin iddialı etkisinden yaralanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu