Dekorasyonda Renk ve Işık Kullanımı

Destekleyici, besleyici ve enerji artırıcı bir ortam oluşturmak istiyorsanız, dekorasyondan renk ve ışık kullanımına dikkat etmelisiniz.

Mimar Funda Varlık ve İç Mimar Oya Çavdar, evinizin daha dengeli ve rahat olabilmesini sağlayacak iç dizayn fikirlerini anlatıyor.

Pastel Tonlarda Oturma Odaları için Dekorasyon Önerileri

Yeşil ve Mavi Kasveti Azaltır

Evinizin mevcut renklerine bir göz atın. Modası geçmiş hatta solmuş mu? Evinizde yaratıcı renkler kullanmak; zihninizi tazelemek için mükemmel ve pahalı olmayan bir yöntem olabilir. Duvarlarınızı örten renkler sizi iyi hissettirmeli.

Boya, duvarlar üzerinde güneş ışığının etkisini çoğaltır. Duvarlarınızı boyamak için açık mavi ve yeşillerden oluşan rahatlatıcı yumuşak renkler seçebilirsiniz. Yeşiller, yumuşak morlar ve derin mavilerin alanınızı genişlettiği ve kasvetinizi azalttığı kanıtlanmıştır. Mavi ışık sinirlerinizi yatıştırır, dinlendirir ve huzur verir.

dekorasyon (1)

Kırmızı ve turuncunun iştah açıcı etkisi vardır, enerjiyi ve gücü arttırır. Açık mor tonları ise beyinsel faaliyeti ve sanatsal düşünceyi arttırarak ilham verir. Fakat dikkatle kullanılması gerekli olan bir renktir. Koyu tonlarının hüzün ve depresyonu çağrıştıran etkileri vardır.

Duvarları boyamanın ötesinde, yatak örtünüzde, mobilyalarınızda ya da dekoratif yastıklarınızda da sevdiğiniz renkleri seçebilirsiniz.

Evinize Güneş Işığı Girsin

Yeteri kadar doğal güneş ışığı almak mümkün değilse, kontrol edilebilir yapay ışık da kullanabilirsiniz. Yatak odanız, oturma odanız veya mutfağınız kadar ışık almak zorunda değildir, çünkü bu odaları daha çok yaşam alanı olarak, yatak odasını ise uyumak için kullanırız.

dekorasyon (2)

Ve doğal güneş ışığının bir başka artısı; sabahları güneş ışığını daha çok aldığınızda, vücudunuz melatonin hormonunu üretmeyi durdurması için bir sinyal alır (bu hormon uyuma ve uyanma döngünüzü düzenler) ve bu sizin kolay uyanmanıza yardımcı olur. Bu nedenle perdelerinizi ve güneşliklerinizi açık tutun.

Bitkiler Enerji Verir

Mekanlarınızı düzenlerken bitkileri unutmayın. Bitkiler doğayı içeri getirir. Eve enerji ve hayat verir. Endişelerinizi, bitkinliğinizi azaltır; ruh halinizin düzelmesini sağlar. Özellikle ruh halini düzeltmek isteyenler evlerinde sonbahar ve kış yerine, ilkbahar ve yaz gibi hissetmelidir.

bitki

Cam kenarlarına Kroton gibi canlı yeşil bitkiler koyabilirsiniz. Bu bitkinin yaprakları başta sarı damarlı yeşildir fakat güneşin etkisi ile renklenip güzelleşir.

Bahçe işleri ile uğraşmanın da tedavi edici olduğu kanıtlanmıştır. İlham almak için bitkileri içeriye taşıyın ya da balkonunuzda, bahçenizde kendinize huzur veren bir alan yaratın. Bitkilerinize günde bir kaç dakikanızı adayabilirseniz daha canlı, enerjik ve dolayısıyla belki daha mutlu olduğunuzu hissedeceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu