Dekorasyonda renk kullanımına dair ipuçları

Dekorasyonda kullanılan renklerin, şıklık algısı yaratmada olduğu kadar kişinin ruh halini olumlu yönde değiştirmede de etkili olduğu biliniyor. Dekorasyonda uygulayabileceğiniz ufak renk dokunuşlarıyla yaşadığınız mekanın atmosferini değiştirebilir, evinize ruh katabilirsiniz.

Eğer stres ve gerginlik azaltmak istiyorsanız yaşadığınız yerin dekorasyonunda bol bol beyaz rengi kullanmanızı öneririz. Beyaz rengin sakinleştirici ve dinlendirici etkisi, gün içerisinde yüklendiğiniz stres ve gerginlikten kurtulmanızda yardımcı olacaktır.

Mavi de renkler arasında dinlendirici etkisiyle ön plana çıkar. Özellikle koltuk ve oturma gruplarında kullanacağınız mavi ve tonlarındaki renkler, dinlendirici etkisiyle sakin bir mekan yaratmada en büyük yardımcınız olacaktır.

Mekanda denge yaratmak için kullanabileceğiniz gri, özellikle sıcak tonları tercih edildiğinde ev dekorasyonunda şıklık algısı yaratan renklerden biridir.

Mor, depresif renk olarak anılsa da eğer canlı renklerle kombine edilirse etkileyici bir atmosfer yaratmada oldukça etkilidir. Moru, sarı ve tonlarıyla kullanarak ortamda güzel bir enerji oluşturabilirsiniz.

Pudra tonlarında renk kullanımı, sosyalleştirmeyi arttırırken aynı zamanda antidepresan etkisi de gösterir. Üstelik bej, krem, kahverengi ve gri ile müthiş uyum sağlayabilir.

Evinizin dekorasyonuna başlamadan önce bu tip küçük bilgileri göz önünde bulundurarak, evinizi hem zevkinize hem de ruh halinize göre dekore edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu