Dekorasyonda Renk Uyumu İçin Renk Çarkı

Dekorasyonda renk uyumu için renk çarkı kullanabilirsiniz. Peki renk çarkı nasıl çalışır?

Herhangi bir odanın dekorasyonunda hangi rengi kullanacağınıza renk çarkına bakarak karar verebilirsiniz. Bunun için önce renkleri tanımalısınız.

Renkler ana renkler, ara renkler ve kontrast renkler olmak üzere 3’e ayılırlar.

1-Ana renkler: Renk çarkında yer alan, birbiri ile karışım yoluyla elde edilemeyen, kırmızı, sarı ve mavi renklerden oluşur. Dekorasyonda genellikle çift renk birlikte veya tek renk ve diğer renklerin açık tonlarıyla birlikte kullanılabilirler.

2- Ara renkler: Renk çarkında ana renklerin birbiriyle karışımı sonucu elde edilen renklerdir. Kırmızı ve mavi-mor, sarı ile mavi -yeşil, kırmızı ile sarı karışımından turuncu elde edilir. Diğer renklerde olduğu gibi birbirlerinin tonlarıyla kullanılarak dekorasyonda çeşitlilik elde edilebilir.

3- Kontrast renkler: Renk çarkında birbirine karşılık gelen renklere kontrast –tamamlayıcı renkler denir. Kontrast renkler yan yana geldikleri zaman birbirlerinin kuvvetlerini artırdıklarından canlı ve parlak görünerek en yüksek zıtlık etkisini yaparlar. Kırmızı -yeşil, sarı-mor, mavi-turuncu kontrast renklerin aynı zamanda aralarında bütünleyici, tamamlayıcı özellikleri vardır. Bu yüzden birbirlerinin tamamlayıcısı sayılırlar.

Dekorasyonda Renk Uyumu

Renklerin etkilerini bilerek evinizi dekore edin. Renkleri, ev dekorasyonunda doğru şekilde kullanarak, güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Kırmızı, sarı ve turuncuyu içeren renkler neşe, canlılık ve hareket ifade eder. Mutfakta kullanmak için ideal renkler olabilir. Kırmızı sıcak bir renktir ve güçlüdür, salonlar ve yatak odalarında tercih edilebilir. Tek bir mobilya veya bir duvarı kırmızı renge boyayarak, kırmızının çarpıcı etkisini yansıtabilirsiniz. Sarı, pozitif bir renktir. Zihni açma ve dikkati arttırma özelliğine sahiptir. Bu yüzden, sarıyı çocuk odalarında ve çalışma odalarında kullanabilirsiniz. Turuncu, sarı ile kırmızının karışımından elde edildiği için, her iki rengin özelliklerini de taşır. Doğru rengi odalarınızda kullanarak, hem evin enerjisini, hem de kendi enerjinizi arttırabilirsiniz.

Renk seçiminde, renk çemberindeki renk dizilişine dikkat edin. Yan yana gelen renkler, birbirleriyle uyum içinde oldukları için, renk çemberi üzerinden gidin. Uyumlu renklerin seçiminde bazı basit formüller vardır. Pastel tonlar yumuşak bir etki verirken, koyu tonlar sert çizgiler oluştururlar. Uyumlu renk seçimini, benzer renklerin kullanılması ile yapabilirsiniz.

Seçtiğiniz renklerin koyu tonlarının kombinasyonu ile dikkat çekici, çarpıcı ve göz alıcı; açık tonlarının kombinasyonu ile  şık dekore edilmiş, romantik ortamlar yaratabilirsiniz. Uyumlu renk seçimi için bir diğer yol ise, tek rengin açık ve koyu tonlarının beraber kullanılmasıdır. Elde edeceğiniz kombinasyon göze hoş gelen, ilgi çekici bir ortam yaratırken, dekorasyonda düzeni sağlayacaktır.

Odalarınızda, birbirine yakın tonları bir arada kullanacaksanız, bunların yanına birer tane çok sevdiğiniz ve uyumlu olacak rengi seçin. Bu seçeceğiniz rengi, kırlentlerinizde, perdelerinizde veya aksesuarlarınızda kullanabilirsiniz.

Renkleri cesurca kullanın fakat boğucu bir görünüm oluşmamasına da dikkat edin. Bir rengi ortaya çıkartmanın yolu, gerektiği kadar ve onu ortaya çıkaracak bir renk ile destekleyerek uygulamaktır.

Hem koltuk, hem halınızın desenli olmasından kaçının. Sadece birinin desenli olmasını sağlayın. Aksi takdirde, odanızda boğucu bir renk cümbüşü oluşabilir. Birbirinden farklı yüksekliklerdeki eşyalarınızı bir duvara dizmeyin. Hepsinin yerini onların değerini ortaya çıkaracak şekilde planlayın.

Renk, desen ve tasarım gücü olarak birbiri ile yarışan eşyaları yan yana getirmemeye çalışın. Her eşyanın kendine ait bir konsepti ve imajı olduğunu unutmayın. Renkleri kontrollü kullanarak, sade ve renkli bir konsept hazırlayabilirsiniz.

Renk Çarkı Kullanımı

Renk çarkı mavi, kırmızı ve sarı olmak üzere üç ana renkten yola çıkar. Bu çarkta yan yana ve karşılıklı gelen renkler uyumlu kombinasyonlar oluşturur.

Tamamlayıcı renkler: Renk çarkında birbirlerinin tam karşısına gelirler. Yeşil-kırmızı, mavi-turuncu ya da mor-sarı gibi. Dekorasyonda tamamlayıcı renkler kullanıldığında, renklerin enerjisi dengelenir. Gözü yormazlar. Renkler birbirinden keskin bir şekilde ayrılır ve kontrast ortaya çıkar. Tamamlayıcı renk şemaları salon ya da yemek odası gibi evin daha resmi odalarında tercih edilmelidir.

Benzer renkler: Renk çarkında yan yana gelen renklerdir. Sarı ve yeşil, mavi ve mor, kırmızı ve turuncu gibi. Benzer renklerin kullanıldığı odalar dinlendirici ve sakin görünümlü odalardır. Banyo, yatak odası ya da oturma odası gibi evin daha kişisel, dinlenme ve kendini güne hazırlama için kullanılan bölümlerinde uygulanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu