Dekorasyonda Renk Uyumu

Renkleri birbirine karıştırmadan, mükemmel uyumu yakalayın.

Renk seçiminde, renk çemberindeki renk dizilişine dikkat edin. Yan yana gelen renkler, birbirleriyle uyum içinde oldukları için, renk çemberi üzerinden gidin. Uyumlu renklerin seçiminde bazı basit formüller vardır. Pastel tonlar yumuşak bir etki verirken, koyu tonlar sert çizgiler oluştururlar. Uyumlu renk seçimini, benzer renklerin kullanılması ile yapabilirsiniz. Seçtiğiniz renklerin koyu tonlarının kombinasyonu ile dikkat çekici, çarpıcı ve göz alıcı; açık tonlarının kombinasyonu ile  şık dekore edilmiş, romantik ortamlar yaratabilirsiniz. Uyumlu renk seçimi için bir diğer yol ise, tek rengin açık ve koyu tonlarının beraber kullanılmasıdır. Elde edeceğiniz kombinasyon göze hoş gelen, ilgi çekici bir ortam yaratırken, dekorasyonda düzeni sağlayacaktır.

Odalarınızda, birbirine yakın tonları bir arada kullanacaksanız, bunların yanına birer tane çok sevdiğiniz ve uyumlu olacak rengi seçin. Bu seçeceğiniz rengi, kırlentlerinizde, perdelerinizde veya aksesuarlarınızda kullanabilirsiniz.

Renkleri cesurca kullanın fakat boğucu bir görünüm oluşmamasına da dikkat edin. Bir rengi ortaya çıkartmanın yolu, gerektiği kadar ve onu ortaya çıkaracak bir renk ile destekleyerek uygulamaktır.

Hem koltuk, hem halınızın desenli olmasından kaçının. Sadece birinin desenli olmasını sağlayın. Aksi takdirde, odanızda boğucu bir renk cümbüşü oluşabilir.

Birbirinden farklı yüksekliklerdeki eşyalarınızı bir duvara dizmeyin. Hepsinin yerini onların değerini ortaya çıkaracak şekilde planlayın.

Renk, desen ve tasarım gücü olarak birbiri ile yarışan eşyaları yan yana getirmemeye çalışın. Her eşyanın kendine ait bir konsepti ve imajı olduğunu unutmayın.

Renkleri kontrollü kullanarak, sade ve renkli bir konsept hazırlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu