Dekorasyonda Renklerin Psikolojik Etkileri

Renklerin ruh halimizi yansıtmak gibi bir özelliği vardır. Dolayısıyla dekorasyonda kullanılan renkler de önemli. Peki renklerin psikolojik etkileri nelerdir?

Renklerin bireyin motivasyonunda katkı sağlayan en önemli araçlar olduğu düşüncesine dayanarak bazı renklerin insanlar üzerinde değişik etkiler bırakabileceği göz ardı edilmemelidir. Konuyu insanlar üzerindeki etkileri açısından incelemek gerektiğinde, renkleri tek tek ele almak gerekir.

Renklerin Psikolojik Etkileri

Renklerin Psikolojik Etkileri

Kırmızı: En fazla kanda görülen bir renk olduğu için: heyecan, huzursuzluk duygularının yoğun yaşamasına sebep olur. Mekânlarda kullanıldığında samimiyet ve hoşlanma duygularını da kamçılar, mücadele ve canlılığı da temsil eder.

Sarı: Aydınlığın temsilcisidir. Zekâda açıklık, kan dolaşımında hareketlilik sağladığı için, neşe ve canlılığı artırır.

Mavi: Gökyüzünü sonsuz boşluğunu oluşturan soğuk ve sakin bir renktir. Düşünme, kara verme, yaratıcılığı artırma gibi etkileri vardır.

Yeşil: Ormanları ve baharı temsil eden yeşil; serin, taze, gençleştirici, memnuniyet ve huzur verici, ümit telkin eden bir renktir.

Turuncu: Güneşin akşam üzeri gökyüzünde bıraktığı duygusal bir renktir. Hareket, canlılık verir ve yaşama sevincini artırır.

Renklerin Psikolojik Etkileri

Mor: Güneşin battığı son anların oluşturduğu renk yok olmanın ve ölümün temsilcisidir. Gerçekleşmesi zor olan sabit fikir ve hüzün, korku, pişmanlık duygusunu yaşatır.

Beyaz: Parlaklığı nedeniyle temizlik, ferahlık ve saflık duygularını verir.

Siyah: Gecenin rengi olduğu için ağırlık, ciddiyet ve tehlikenin temsilcisidir.

Gri: Olgunluk, rahatlık ve temkinli olmayı telkin eden bir renktir. Denge kurmada kullanıldığında, yakındaki rengi belirgin hale getirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu