Dekorasyonun Vazgeçilmezi Mumlar

Dekorasyonda sıklıkla tercih edilen mumları evde kendiniz de yapabilirsiniz.

İnsanlık tarihinin en eski dönemlerinden itibaren kullanılan mumlar, elektriğin icadından önce aydınlatma ihtiyacıyla kullanılıyorduysa da, artık ev dekorasyonlarının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Vereceğimiz küçük ipuçlarıyla, evinizin farklı köşelerinde mumları kullanarak hem ucuz, hem de şık dekorasyonlar elde etmek mümkün.

Öncelikle evlerin en çok vakit geçirilen kısımları olan salonlardan başlayalım. Salonlarınızın boşluğundan ve tekdüzeliğinden şikâyetçiyseniz, birbirine uyumlu renklerde alacağınız çiçekler ve mumlarla son derece sevimli bir köşe elde edebilirsiniz. Aldığınız çiçekler mobilyalarınızla da uyum sağlayacak nitelikte olursa, mumlar ve çiçeklerin zarif birlikteliğiyle salonunuz ayrı bir havaya bürünecektir. Dilerseniz köşeli ya da yuvarlak yapıda ve farklı boyutlarda cam kaplar alıp bunların içini belli bir seviyeye kadar kumla doldurup, mumları da bu kumlu kapların ortasına yerleştirebilirsiniz. Masalarınızın üzerinde kullandığınız şamdanlar cam ise, aynı yöntemi şamdanlarınızda da uygulayarak çok şık bir görüntü elde etmeniz mümkün.

Şömine yakmak oldukça zahmetli bir iş olduğundan, pek çoğumuz evimizde bulunan şömineleri kullanmıyoruz. Oysaki şöminelerin içerisine yerleştirilen irili ufaklı mumlar özellikle kış aylarında şömine ateşinden mahrum kalmamanızı sağlarken, dekoratif bir görünüm de sunacaktır.

Mumlar meditasyon seanslarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Bulundukları ortama sakinlik katarlar ve yaydıkları dingin havayla stres azaltıcı bir özelliğe sahiptirler. Banyolarınızın farklı köşelerine, değişik renk ve kokularda yerleştirdiğiniz mumlar, banyo yaparken de rahatlamanızı ve günün stresini üzerinizden atmanızı sağlayacak.

Terasınız ya da kış bahçeniz varsa, buraların dekorasyonunda da mumlar çok işinize yarayacaktır. Evinizin bu kısımları için size tavsiyemiz; suda yüzen mumlardan yararlanmanız. Alacağınız farklı renk ve desenlerdeki bu mumları içerisine su doldurduğunuz fanusların içerisine bırakın. Dilerseniz küçük kaplardan da alabilir ve bunları da sehpanızın üzerine yerleştirebilirsiniz.
Yatak odalarında mum kullanmak da rahatlamanızı sağlayacak, odanıza şık ve romantik bir hava katacaktır. Ancak güvenlik açısından yatak odalarındaki mumları kitap, kıyafet gibi yanıcı cisimlerden uzak köşelere ve daha ziyade cam kaplar içerisine yerleştirerek koymak ve uyumadan önce söndürmeyi unutmamak gerekir.

Mumlarınızı Kendiniz Yapın

Evlerinizde şık dekorasyonlar için yararlanacağınız bu mumları dışarıdan almanın yanı sıra, kendiniz de yapabilir, dilediğiniz renk ve şekilde mum üretebilirsiniz.

Mum yapımına başlamadan önce aşağıdaki malzemeleri temin etmelisiniz:

  1. Parafin
  2. Stearin
  3. Mum boyası / Pastel Boya
  4. Saf pamuklu ip (fitil için)
  5. Geniş bir tencere
  6. Mum kalıpları
  7. Koku
  8. Arap sabunu
  9. Termometre

Mum Yapımı:

Parafin ve stearin mum yapımında kullanılan iki temel maddedir. Stearin miktarı parafin miktarının yaklaşık % 10’u kadar olmalı, yaz aylarında bu oran bir miktar arttırılmalıdır. Her 500 gram parafin için 5 çorba kaşığı kadar stearin kullanılır. Stearin mumun katılaşarak kalıptan daha rahat çıkmasını sağlarken, bir yandan da muma matlık kazandırır. Mum boyasının miktarı ise parafinin % 2’si kadar olmalı, çay kaşığı ya da kürdan yardımıyla karışıma ilave edilmelidir.

Mum yapımında parafin ve stearinin ateşle çok yakın temasını engellemek için benmari yöntemini kullanmak gerekmektedir. Bu yüzden ilk olarak ocağınızın üzerine genişçe bir tencere koyun ve tencerenin içini sıcak suyla doldurun. Sıcak su dolu tencerenin içerisine de daha küçük bir kap koyun ve elinizdeki parafini kaba boşaltın. Eritme işlemi çok yüksek sıcaklıkta yapılırsa parafin tutuşabilir, bu yüzden sıcaklık 80-90°C civarında olmalıdır. Karıştırma sırasında sıcaklığı kontrol etmek için termometreden yararlanmalısınız. Fazla ısınma olduğu takdirde ateşin seviyesini düşürmelisiniz. Kaba dökülen parafin eriyip şeffaf – akışkan hale gelene kadar bir süre karıştırın; eridikten sonra üzerine stearin ve ardından mum boyası ekleyip karıştırmaya devam edin.

Bu maddeler iyice eriyip kalıba boşaltılacak kıvama geldiğinde, önceden bir kenara hazırladığınız mum kalıplarının içerisine arap sabunlu su ya da mumun kaba yapışmasını önleyici özel yağdan sürün. Bu işlem mum malzemelerinin kalıba yapışmaması ve düzgün bir şekilde çıkartılması için çok önemlidir. Ayrıca mum karışımının kabın altındaki fitil deliğinden sızma ihtimaline karşı, deliği cam macunu ile tıkayın. Kalıpların hazırlanmasından sonra, mum karışımını yavaşça bunların içerisine dökün. Karışımı boşalttıktan sonra, kalıbın altında bulunan delikten fitili geçirin; fitilin boyunu kalıptan birkaç santim daha uzun kalacak şekilde ayarlamaya dikkat edin.

Bu işlemlerden sonra mumları yaklaşık 20 °C sıcaklıkta, 7- 8 saat süresince soğumaya bırakın. Mum soğuduktan sonra kalıbından çıkarabilirsiniz. Eğer çıkarmakta zorluk çekiyorsanız yeterli soğuma sağlanmamış demektir. Böyle durumlarda kabı 3-5 dakika süresince dondurucuda bekletmek faydalı olacaktır, ancak mum çok uzun süre bekletilirse üzerinde çatlak oluşabilir. Mum kalıptan çıkarıldıktan sonra, daha parlak bir görünüm elde etmek için üzerini pamuklu bir kumaş yardımıyla yavaşça silmeli ve taban kısmında oluşan çıkıntıları bıçak yardımıyla düzeltmelisiniz. Tüm bu işlemlerden sonra mumunuz kullanıma hazırdır.

Kendi ürettiğiniz mumlarla evinize zarif dokunuşlar yaparken, hobilerinize de bir yenisini eklemiş olacak ve keyifli dakikalar geçireceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu